200 zł grzywny za znieważenie żołnierzy w internecie

200 zł grzywny za znieważenie żołnierzy w internecie

200 zł grzywny za znieważenie żołnierzy w internecie
Źródło zdjęć: © BBN Technologies
03.09.2012 10:11, aktualizacja: 03.09.2012 10:59

Karę grzywny w wysokości 200 zł wymierzył sąd w Tarnowskich Górach Romanowi G. za znieważenie w internecie polskich żołnierzy służących w Afganistanie. Wyrok zapadł w tzw. trybie nakazowym, bez udziału stron - poinformowano w piątek PAP w sądzie. Orzeczenie jest nieprawomocne.

W grudniu 201. r. 57-letni Roman G., mieszkaniec powiatu tarnogórskiego, napisał w komentarzu w jednym z portali internetowych, że "Afgańczycy słusznie zabijają najemników i okupantów swojego kraju".

Prezes sądu w Tarnowskich Górach Krzysztof Kubat powiedział PAP, że mężczyzna został obwiniony o czyn z art. 52. Kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi o publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa lub jego pochwalania.

Z internautami obrażającymi polskich żołnierzy od dłuższego czasu walczy st. sierż. Jacek Żebryk, uczestnik zagranicznych misji. To on przed rokiem zawiadomił prokuraturę w Białogardzie, bo poczuł się dotknięty treścią postów zamieszczonych pod informacją o śmierci jednego z żołnierzy. Potem uzupełniał zawiadomienie o przestępstwie o kolejne wpisy na internetowych forach.

W lutym prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie wpisów, część ze spraw przekazała jednak policji, bo uznała je za wykroczenie, polegające na publicznym nawoływaniu do czynu zabronionego. Grozi za nie areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Właśnie jedną z takich spraw zajmował się sąd w Tarnowskich Górach.

Za walkę z obraźliwymi wpisami Żebryk odebrał w lutym nagrodę Buzdygana przyznawaną przez redakcję wojskowego tygodnika "Polska Zbrojna".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)