MP3 będą zapisywane w kryształach zwykłej soli?

MP3 będą zapisywane w kryształach zwykłej soli?

MP3 będą zapisywane w kryształach zwykłej soli?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
03.07.2008 13:35, aktualizacja: 03.07.2008 18:06

Jest całkiem możliwe, iż w przyszłości
muzyka w odtwarzaczach MP3, zdjęcia zrobione aparatami cyfrowymi
oraz inne dane będą przechowywane na kartach pamięci, których
kluczowym elementem są kryształki soli morskiej!

Brytyjscy naukowcy z De Montfort University opracowali, z całą pewnością jako pierwsi na świecie, materiał zawierający między innymi sól morską, który umożliwia rejestrowanie danych elektronicznych. Co więcej, charakter tego materiału pozwala na zapisanie danych, ich odtworzenie, jak również wymazanie.

|

Obraz

|
| --- | _ "W ostatnich latach widać wzmożone zainteresowanie nanotechnologów nanocząstkami zatopionymi w odpowiednim polimerze, jako układów umożliwiających magazynowanie danych elektronicznych" _ - wyjaśnia doktor I. Salaoru z De Montfort University. Nanocząstki mają rozmiary do 10. nanometrów, przy czym nanometr to miliardowa część metra.

Wykorzystując technikę tworzenia cienkich warstw za pomocą ruchu obrotowego (ang. spin coating), brytyjscy naukowcy nanieśli na gładką powierzchnię szkła zawierającego gęsto upakowane przewodzące ścieżki glinu zawiesinę kryształków soli (NaCl) w metanolu oraz polimeru PVA (ang. polyvinyl acetate).

Po odparowaniu rozpuszczalnika, jakim był metanol, na całość napylono kolejną cienką warstwę glinu, tworząc układ o charakterze metal - substancja organiczna - metal. Całość poddano analizom elektrochemicznym.

Okazało się, iż utworzony w ten sposób materiał - kryształki soli zawieszone w PVA zamknięte pomiędzy dwiema warstwami glinu - można wprowadzać w temperaturze pokojowej w dwa stany - jeden o niskim oraz drugi o wysokim przewodnictwie elektrycznym.

Cecha ta pozwala na magazynowanie danych elektronicznych w postaci bitów. Choć, jak na razie nie pokazano gotowej "słonej" karty pamięci, to jednak wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie tego typu prototyp zostanie wytworzony, przynajmniej w celach dalszych analiz laboratoryjnych.

Najnowsze wyniki dotyczące zastosowania soli w elektronice przyszłości, zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji naukowej Smart Materials, Structures&Systems, jaka odbywała się w minionych dniach na Sycylii. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)