Telewizory plazmowe będą zakazane w UE?

Telewizory plazmowe będą zakazane w UE?

Telewizory plazmowe będą zakazane w UE?
12.01.2009 18:30, aktualizacja: 13.01.2009 08:53

Jeśli Unia Europejska przyjmie nowe prawo dotyczące m.in. norm zużycia energii przez telewizory plazmowe, to już wkrótce może się okazać, że spora liczba takich urządzeń będzie nielegalna. Wszystko okaże się już na wiosnę, kiedy nad ustawą określająca takie wymogi będzie głosować Parlament Europejski.

Nowa ustawa proponuje, aby telewizory plazmowe które m.in. zużywają wyraźnie więcej energii niż monitory LCD, były niedopuszczone do obrotu na rynkach UE. Jako przykład podane jest zestawienie, w którym wyszczególnione jest zużycie energii przez trzy, wciąż obecne na rynku technologie. Według przedstawionych danych przeciętny 42-calowy telewizor plazmowy zużywa aż 822 kWh energii w ciągu roku. Dla porównania telewizor LCD o takiej samej przekątnej zadowoli się 350 kWh, a w przypadku telewizora CRT będzie to 322 kWh.

Według Komisji Europejskiej proponowana ustawa ma zostać wzięta pod obrady już na wiosnę bieżącego roku i według obserwatorów ma ona bardzo duże szanse na przyjęcie. Może to doprowadzić do wyeliminowania z rynku urządzeń, których zużycie energii jest zdecydowanie wyższe, niż ustalona norma.

W ciągu ostatnich pięciu lat w gospodarstwach domowych telewizory wykonane w technologii CRT zostały wyparte przez technologie oferujące m.in. płaskie ekrany. Doprowadziło to również do zwiększenia przekątnej ekranu takich urządzeń z 24 i 32 cali do 42 i więcej.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)