LTE w co najmniej 12 sieciach w przyszłym roku

LTE w co najmniej 12 sieciach w przyszłym roku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.07.2009 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co najmniej 12 operatorów zamierza uruchomić w przyszłym roku sieci LTE (Long Term Evolution), będące kolejnym krokiem rozwoju sieci komórkowych - wynika z raportu analityków z ABI Research.

Z nowej technologii skorzystają mieszkańcy m.in. Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz kilku krajów europejskich.

Wśród operatorów, którzy już w przyszłym roku zamierzają komercyjnie udostępnić swoim klientom transmisję danych w technologii LTE, znajdują się m.in. trzy amerykańskie sieci: Verizon Wireless, MetroPCS Wireless oraz U.S. Cellular. W Europie z prędkości oferowanych przez LTE skorzystają użytkownicy głównie skandynawskich sieci TeliaSonera, Telenor oraz Tele2. W Japonii najszybszą technologię transmisji danych zapewnią dwie sieci: NTT DoCoMo oraz KDDI, natomiast w Korei Południowej będzie to KT oraz SK Telecom.

Tymczasem największy na świecie operator komórkowy, China Mobile, posiadający na koniec maja ponad 488 mln użytkowników ogłosił, że w przyszłym roku rozpocznie dopiero budowę sieci LTE. Komercyjnie zostanie ona udostępniona klientom rok później, czyli w 2011 roku.

Przy budowie sieci LTE część z operatorów korzysta z rozwiązań jednej firmy, podczas gdy inni - różnicują dostawców sprzętu. I tak, Verizon Wireless skorzysta z rozwiązań oferowanych przez firmy Alcatel-Lucent, Ericsson oraz Starent. NTT DoCoMo również wybrało Ericssona, ale także NEC i Fujitsu. TeliaSonera podpisała umowę z Ericssonem oraz Huawei, a Telenor i Tele2 - tylko z Huawei.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)