McAfee: firmy stracą nawet bilion dolarów

McAfee: firmy stracą nawet bilion dolarów

McAfee: firmy stracą nawet bilion dolarów
Źródło zdjęć: © McAfee
10.02.2009 14:00, aktualizacja: 10.02.2009 14:25

Przeprowadzone przez firmę McAfee badania dowiodły, że w związku z nienajlepszą sytuacją ekonomiczną firmy mogą stracić nie tylko z powodu zmniejszonej liczby zamówień. Równie poważnym problemem mogą być kradzieże danych oraz cyberprzestępczość.

W badaniu wzięło udział ponad 80. dyrektorów działów IT największych firm z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Chiny, Indie i Brazylia. Według deklarowanych odpowiedzi tylko w tych firmach straty spowodowane utratą własności intelektualnych oszacowano na 4,6 mld dolarów. Skutki ich usunięcia kosztowały firmy kolejne 600 mln. Według szacunków firmy McAfee globalne straty z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 1 biliona dolarów.
Eugene Spafford, profesor informatyki Uniwersytetu Purdze, mówi, że "firmy w ogromnej mierze nie zdają sobie sprawy ze skali strat i wartości swojej własności intelektualnej. Własność intelektualna ma wymierną wartość handlową - tak jak złoto, diamenty czy ropa naftowa, a jej kradzież może mieć poważne konsekwencje ekonomiczne".

Dave DeWalt, prezes i dyrektor generalny McAfee stwierdził, że zaprezentowany raport powinien zostać poważnie potraktowany przez firmy. W obecnej sytuacji są one zmuszone do ograniczania wydatków i redukcji ilości pracowników, co zmniejsza skuteczność ich ochrony i ułatwia zadanie przestępcom.

Najważniejsze wnioski płynące z badania:

- Recesja zwiększa zagrożenie własności intelektualnej. 39. respondentów odpowiedziało, że w obecnej sytuacji gospodarczej kluczowe dla firmy informacje są zagrożone w dużo większym stopniu, niż dotychczas.
- Zróżnicowane zaangażowanie w ochronę kluczowych informacji. Podmioty działające w krajach rozwijających się przeznaczają znacznie większe środki na ochronę swoich dóbr intelektualnych, niż podobne firmy zachodnie.

- Pracownicy kradną własność intelektualną swoich firm. Rośnie liczba pracowników, którzy mając problemy finansowe decydują się na kradzież kluczowych danych przedsiębiorstwa, w którym pracują. W ten sposób chcą oni podnieść swoją wartość w oczach przyszłego pracodawcy. Według 42. respondentów zwalniani pracownicy są największym zagrożeniem dla swoich firm.
- Bezpieczeństwo własności intelektualnej a geografia. Kraje takie jak Chiny, Pakistan i Rosja zostały uznane za strefy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych intelektualnych. W związku z tym część przedsiębiorców pochodzących właśnie z tych państw stara się przetrzymywać kluczowe dane na serwerach znajdujących się poza granicami swojego kraju.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)