McAfee uruchamia "911" dla ofiar cyberprzestępstw

McAfee uruchamia "911" dla ofiar cyberprzestępstw

McAfee uruchamia "911" dla ofiar cyberprzestępstw
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
28.04.2009 17:00, aktualizacja: 29.04.2009 12:42

Firma McAfee specjalizująca się w dostarczaniu oprogramowania antywirusowego zaprojektowała nową stronę internetową, która ma pomóc ofiarom przestępstw cybernetycznych w uzyskaniu błyskawicznej pomocy ze strony specjalistów oraz prawników.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Nowa jednostka reagowania przeciwko przestępstwom od McAfee (Cybercrime Response Unit) ma z założenia stanowić swoisty internetowy "adres 911", pod którym użytkownicy i przedstawiciele mniejszych firm mogą szybko dowiedzieć się w jaki sposób zostali zaatakowani w sieci, co należy zrobić w konkretnej sytuacji i wreszcie jakie służby powiadomić.

Specjaliści McAfee przypisani do CRU mają w pierwszej kolejności reagować na zgłoszenia udzielając szczegółowych porad dotyczących ataków. Można więc przykładowo zadzwonić do nich i poprosić o radę, jeśli ma się podejrzenia dotyczące konkretnego otworzonego maila czy strony internetowej. Eksperci mają również informować o sposobach bezpiecznego korzystania z sieci, np. o użytkownik powinien reagować gdy ma podejrzenia co do rozmówcy, z którym konwersuje jego dziecko. Część z porad jest w pełni zautomatyzowana i dostępna natychmiast po zalogowaniu się w serwisie.

Dodatkowym narzędziem udostępnianym w tamach CRU jest skaner sieciowy, który sprawdza czy podejrzany komputer wykazuje cechy świadczące o wcześniejszym ataku ze strony cyberprzestępców ( działa tylko pod Internet Explorerem i Windows ).

Z raportów McAfee wynika, że ofiary przestępstw internetowych w przytłaczającej części nie miały nawet pojęcia, że były atakowane. Wiele osób nie wie również jak zachować się po wykryciu ataku i gdzie zgłosić podobną sprawę. Nowa inicjatywa ma pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)