Masz złe wspomnienia? Spokojnie, teraz będziesz mógł je wymazać!

Masz złe wspomnienia? Spokojnie, teraz będziesz mógł je wymazać!

Masz złe wspomnienia? Spokojnie, teraz będziesz mógł je wymazać!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
03.01.2012 11:30, aktualizacja: 18.01.2012 11:20

Każdy z nas ma jakieś wspomnienia, mniej lub bardziej nieprzyjemne, których chciałby się pozbyć, czy wręcz traumatyczne, które przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. Naukowcy z MIT opracowali właśnie chemiczną metodę, dzięki której psychologowie już niedługo będą mogli mieć o wiele mniej pracy - udało im się wymazać przykre wspomnienia z mózgów kilku gryzoni.

Kluczowym okazał się gen o nazwie Npas 4. Myszy i szczury poddane testom, najpierw wprowadzano do kilku komór, z których w jednej lekko porażono je prądem. Po kilku próbach wszystkie zwierzęta zapamiętały komorę wiążącą się z bólem i unikały jej za wszelką cenę, a wkładane do niej zamierały bez ruchu. W tych momentach bardzo dużą aktywność wykazywał wspomniany gen. Po jego "chemicznym resecie" gryzonie traciły tę wiedzę i zachowywały się tak, jakby nigdy nic się nie stało.

Naukowcy z MIT mówią, że to dopiero początek ich badań. Dokładne przeanalizowanie tego genu pozwoli na dotarcie dzięki niemu do poszczególnych neuronów w mózgu odpowiedzialnych za pojedyncze wspomnienia. To z kolei pozwoli na wyłączanie tylko tych wspomnień, których rzeczywiście chcemy się pozbyć.

Przełom, którego dokonali, daje duże pole do popisu, ale niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Być może już wkrótce będziemy w stanie nie tylko kasować, ale także kontrolować, a nawet zmieniać wspomnienia. Nowatorski pomysł zawarty w "Incepcji" stanie się przeżytkiem, zanim jeszcze komukolwiek uda się wprowadzić go w życie, jeśli okaże się, że wszystko załatwi "drobna" ingerencja w ludzki umysł.

jg/sw/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)