Masz tego Windowsa? Będziesz miał wirusy
Kilka dni temu minęła dwunasta rocznica pierwszego wydania Windowsa XP, a system ten nadal używany jest na prawie 1/3 komputerów na świecie i 28 proc. komputerów w Polsce. Duża popularność w połączeniu z przestarzałymi mechanizmami obronnymi, a także coraz rzadszymi aktualizacjami (definitywny koniec wsparcia dla systemu nastąpi w kwietniu 2014 roku) tworzy pole do popisu dla cyberprzestępców.
Firma Microsoft opublikowała piętnastą edycję raportu bezpieczeństwa "Security Intelligence Report". Dokument poświęcony jest analizie informacji o zagrożeniach z ponad miliarda komputerów na całym świecie, umożliwiającej lepsze zidentyfikowanie luk w zabezpieczeniach, złośliwych aplikacji i sposobu ich działania. W raporcie omówiono również zagrożenia związane z używaniem niewspieranych już przez producenta systemów operacyjnych i programów oraz opisano konsekwencje korzystania z systemu Windows XP po 8 kwietnia 201. r.
Na podstawie nowych danych telemetrycznych porównano zabezpieczenia nowoczesnych systemów operacyjnych ze starszymi, takimi jak Windows XP. Według StatCounter, starsze systemy składają się na około 2. proc. systemów operacyjnych używanych na całym świecie (wg danych NetMarketShare jest to nawet 31,4 proc.) i na 28 proc. w Polsce (podobne statystyki przedstawia Gemius).
Z raportu wynika, że największymi zagrożeniami w skali światowej dla użytkowników systemu Windows XP są:
- Sality - rodzina szkodliwego oprogramowania, które może wykradać informacje osobiste i obniżać poziom zabezpieczeń komputera.
- Ramnit - szkodliwe oprogramowanie, które zaraża pliki wykonywalne systemu Windows, pliki pakietu Microsoft Office oraz pliki HTML.
- Vobfus - rodzina robaków internetowych, które mogą pobierać na komputer inne szkodliwe oprogramowanie, a także być pobierane przez inne szkodliwe programy lub rozprzestrzeniać się za pośrednictwem dysków wymiennych, np. pamięci flash USB.
Z kolei w Polsce przeważają następujące zagrożenia:
- Autorun - robaki, które rozprzestrzeniają się przez kopiowanie do nośników pamięci lub dysków sieciowych z zainfekowanych komputerów.
- IframeRef - specjalne ramki, które ładują złośliwe oprogramowanie z innych stron.
- Obfuscator - programy, które blokują pracę zabezpieczeń antywirusowych.
W pierwszej połowie 201. r. niemal 17 proc. komputerów z systemami Windows (będących pod ochroną przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym) miało kontakt ze szkodliwym oprogramowaniem. Jednak mimo identycznych zagrożeń, użytkownicy Windowsa XP byli aż sześciokrotnie bardziej narażeni na infekcję, niż użytkownicy nowszych systemów.
Wraz z zakończeniem dostępności aktualizacji zabezpieczeń do systemu Windows XP (8 kwietnia 201. r.) ryzyko związane z używaniem starego systemu będzie rosnąć, ponieważ cyberprzestępcy będą wykorzystywać nowo odkrywane luki. Ostatnią dotychczas wersją systemu Windows XP, której obsługa została zakończona, jest Service Pack 2. W ciągu dwóch lat liczba infekcji szkodliwym oprogramowaniem wzrosła o 66 proc. w porównaniu z wersją Windows XP SP3, której obsługa kończy się w przyszłym roku.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "AMD ma nowego graficznego potwora w zaskakująco niskiej cenie"