Masz smartfona - jesteś kiepski z WF‑u

Intensywne korzystanie ze smartfonów obniża aktywność ruchową i sprawność fizyczną - wynika z badań wśród amerykańskich studentów

Masz smartfona - jesteś kiepski z WF-u
Źródło zdjęć: © Maridav - Fotolia.com

Smartfony stwarzają szerokie możliwości, jeśli chodzi o aktywności związane z siedzącym trybem życia, np. przeszukiwanie internetu, wysyłanie e-maili, udział w grach video - przypominają autorzy pracy. Wiadomo zarazem, że ludzie, którzy mało się ruszają, są mniej sprawni fizycznie i bardziej zagrożeni różnymi problemami zdrowotnymi. Z drugiej strony jednak, w przeciwieństwie do np. telewizji, smartfony mają na tyle małe rozmiary, że można z nich korzystać podczas aktywności fizycznej, więc wcale nie muszą jej ograniczać.

Aby to sprawdzić, para amerykańskich naukowców Jacob Barkley oraz Andrew Lepp z Kent State University (USA) przeprowadziła badania wśród studentów. Z początkowej liczby 30. uczestników wszystkie niezbędne testy przeszło 49 osób.

Zebrano od nich dane na temat korzystania ze smartfonu w czasie wolnym oraz aktywności fizycznej i poproszono o wypełnienie ankiety na temat motywacji do regularnego wykonywania różnych ćwiczeń, jak bieganie, jazda na rowerze, aerobik.

U wszystkich wykonano testy oceniające grubość skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej w trzech miejscach ciała i na tej podstawie wyliczono procentowy udział tkanki tłuszczowej w całym organizmie. Następnie musieli oni wykonać ćwiczenie na ruchomej bieżni, na podstawie którego oceniano ich wydolność krążeniowo-oddechową.

Badani studenci korzystali ze smartfonów średnio pięć godzin dziennie, przy czym blisko 9. proc. z nich robiło to głównie w ramach aktywności w czasie wolnym.

Okazało się, że ci, którzy przeznaczali najwięcej czasu na użytkowanie smartfonu mieli mniejszą wydolność krążeniowo-oddechową, większy procentowy udział tanki tłuszczowej w organizmie, a w czasie wolnym rzadziej angażowali się w aktywności ruchowe. Co więcej, w porównaniu z rówieśnikami mniej intensywnie korzystającymi z tego urządzenia rzadziej wykonywali rozmowy telefoniczne, ale częściej grali na nim w gry, surfowali po internecie, sprawdzali konto na portalach społecznościowych.

Badacze zaobserwowali też, że studenci ci częściej rezygnowali z możliwości uprawiania aktywności fizycznej na rzecz używania smartfonu. Z kolei osoby mniej z niego korzystające częściej były połączone z grupami rówieśników aktywnych ruchowo i podawały to jako motywację do aktywności fizycznej. Ponadto osoby często używające smartfonu przyznawały się też do większej gamy czynności związanych z siedzącym trybem życia, jak np. oglądanie telewizji.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że intensywne używanie smartfonów może negatywnie wpływać na poziom aktywności ruchowej, sprawność fizyczną, a co za tym idzie - na zdrowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)