Masz internet? Będziesz miał więcej pieniędzy w portfelu

Masz internet? Będziesz miał więcej pieniędzy w portfelu

22.10.2010 10:06, aktual.: 22.10.2010 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych będzie można wliczyć do ulgi internetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych poparła w czwartek propozycje zmian w PIT, przewidujące m.in. takie rozwiązania

Zmiany dotyczące m.in. ulgi internetowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przygotowany przez komisję "Przyjazne Państwo" w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. W czwartek pracowała nad nim sejmowa komisja finansów publicznych.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zgodnie z obecnymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniają wydatki na internet "w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakuje w ustawie. Od dochodu można odliczyć do 76. zł.

Zgodnie z propozycjami poselskimi, przepisy dotyczące mobilnego internetu zostaną wprowadzone do ustawy. Ponadto ulga internetowa obejmie wydatki za korzystanie z˙internetu w kawiarenkach internetowych. Wydatki takie będą musiały zostać udokumentowane fakturami VAT.

"Proponowane rozwiązanie ułatwi podatnikom korzystanie z˙ulgi, a jednocześnie rozszerzy jej zakres" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu do dokumentu.

Resort finansów zgodził się zrezygnować z "papierowych" faktur świadczących o poniesionych wydatkach. Autorzy zmian argumentują, że operatorzy usług internetowych coraz częściej udostępniają faktury do wiadomości użytkowników na swoich stronach internetowych, bądź przesyłają je pocztą elektroniczną.

"Wysokość wydatków z˙tego tytułu będzie ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z˙którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie internetu będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia, w ramach obowiązującego limitu" - poinformowano w uzasadnieniu do projektu.

Projekt wychodzi na przeciw małżeństwom rozliczającym się wspólnie z fiskusem. W takim przypadku podatek określa się dla obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych ryczałtem). Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów muszą wystąpić oboje małżonkowie. Wspólne opodatkowanie będzie możliwe także w kolejnych latach, bez konieczności składania następnych wniosków.

Projekt precyzuje też pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci", której przysługuje preferencyjne opodatkowanie. Dzięki temu będą mogły z niego korzystać jedynie te osoby, które samotnie wychowują własne lub przysposobione dzieci, a nie wszystkie osoby stanu wolnego, które posiadają dzieci. Zgodnie z wprowadzoną w czwartek poprawką, zasada ta będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych jeszcze w tym roku.

Ponadto dokument ujednolica zasady przeliczania na złote wartości wyrażonych w walutach obcych (np. przychodu). Zaproponowano, by w takim przypadku przyjmować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Opinię co do całości projektu komisja ma wyrazić w przyszłym tygodniu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)