Masz problemy z pamięcią? Poćwicz!

Amerykańscy badacze odkryli, że osoby starsze, które regularnie używają specjalnych programów komputerowych do tzw. fitnessu mózgu, wykazują znacznie lepszą pamięć i większe umiejętności językowe.

Masz problemy z pamięcią? Poćwicz!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zespół pod kierunkiem dr Karen Miller i dr Prabha Siddarth z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) zaprosił do badania 6. starszych osób - emerytów z Kalifornii - nie wykazujących objawów demencji. Średni wiek uczestników wynosił 82 lata.

Uczestników poproszono, aby regularnie ćwiczyli mózg za pomocą programu komputerowego BrainFitness Dakim. Zawiera on ponad 40. ćwiczeń na: pamięć krótko-i długotrwałą, przetwarzanie wizualno-przestrzenne, umiejętności obliczeniowe, język, logiczne myślenie i twórcze rozwiązywanie problemów.

Spośród wszystkich seniorów tylko 5. osoby na przestrzeni sześciu miesięcy wykonały przynajmniej 40 pełnych sesji ćwiczeń (po 20 minut każda). Naukowcy odkryli, że tylko one wykazały poprawę zdolności pamięciowych, i to zarówno w zakresie pamięci bezpośredniej, jak i odroczonej. Polepszyły się także ich zdolności językowe. W grupie kontrolnej takich efektów nie odnotowano. Efektu nie zaobserwowano też przy zbyt krótko trwających treningach - poniżej sześciu miesięcy.

Zdaniem autorek pracy, wyniki te sugerują, że osoby starsze, które uczestniczą w komputerowych „treningach”. mózgu, mogą znacząco poprawić swoje umiejętności poznawcze. Badaczki dodają, iż odkrycie to potwierdza kilkanaście wcześniejszych badań, dowodzących skuteczności ćwiczeń umysłu w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym, a nawet chorobie Alzheimera.

„Już wcześniej wykazano ponad wszelką wątpliwość, że stymulowanie aktywności psychicznej pomaga osobom w podeszłym wieku poprawiać pamięć. Jednak - jak dotąd - niewiele ośrodków podjęło się ustalenia, czy także komputerowy fitness mózgu, czyli gry i aplikacje do szkolenia pamięci, są równie skuteczne w tej dziedzinie. Nasz eksperyment, jako jeden z pierwszych na świecie, poświęcony był ocenie poznawczych skutków komputerowego treningu pamięci”. - podsumowują Miller i Siddarth.

Pogorszenie pamięci związane z wiekiem dotyka około 4. proc. populacji osób starszych.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)