Linux rządzi w Jaworznie. Gmina oszczędza miliony

Linux rządzi w Jaworznie. Gmina oszczędza miliony
Źródło zdjęć: © Alessandro Colleoni / CC

26.10.2011 13:30, aktual.: 26.10.2011 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już połowa szkół w śląskim Jaworznie wykorzystuje Linuksa jako podstawowy system. Docelowo ma on całkowicie zastąpić inne systemy we wszystkich szkołach. Gmina, jak twierdzi, oszczędza na tym miliony złotych.

Wymiana systemów Windows i OSX na Linuksa rozpoczęła się w zeszłym roku. Dziś już ponad połowa szkół (20. ma w swoich pracowniach informatycznych komputery z systemem Linux. Oszczędności, jakie gmina zyskuje na braku opłat za licencje, sięgają ponoć milionów złotych.

Proces transformacji wszystkich szkół ma potrwać do sierpnia. Skąd taki odważny krok? Otóż według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i zaleceń Unii Europejskiej, od 1 września szkoły będą musiały dysponować takimi pracowniami informatycznymi, by przy każdym komputerze mógł zasiąść jeden uczeń. Wiele gmin musi więc znaleźć pieniądze na nowe komputery i licencje na oprogramowanie. Jaworzno zdecydowało się zrezygnować z licencji, stawiając na darmowy system. Co więcej, istnieją dystrybucje Linuksa o niskich wymaganiach sprzętowych, dzięki czemu zadziałają nawet na starszych urządzeniach. Linux ułatwia też pracę nauczycielom (komputery uczniów to tylko terminale podłączone do serwera) a także nie wymagają inwestycji w oprogramowanie antywirusowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)