Linux w polskich szkołach - projekt "WiOO w szkole" coraz popularniejszy

Linux w polskich szkołach - projekt "WiOO w szkole" coraz popularniejszy

Linux w polskich szkołach - projekt "WiOO w szkole" coraz popularniejszy
Źródło zdjęć: © wioo
03.01.2008 21:30, aktualizacja: 04.01.2008 09:46

Polski projekt "WiOO w szkole" jest coraz popularniejszy w naszych ośrodkach oświaty. Być może kampania niedługo obejmie swoim zasięgiem również Węgry.

Projekt "WiOO w szkole" ma na celu propagowanie idei wolnego oprogramowania w szkołach w całym kraju poprzez wykłady i dystrybuowanie oprogramowania open source. Ruch został zapoczątkowany przez 15-letniego licealistę Wojciecha Ploszaja, który wpadł na pomysł rozpowszechniania dystrybucji GNU/Linux początkowo w swojej szkole, później w innych ośrodkach oświaty. Sam organizował w tym celu spotkania, którymi zainteresowało się kilka ważniejszych osób w polskich organizacjach propagujących wolne oprogramowanie, między innymi Arek Bednarczyk z Linux.pl, Borys Musielak z jakilinux.org czy Rajmund Radziewicz, twórca LinuxEduCD. Tak powstał projekt "Linux dla szkół", który dopiero w wyniku współpracy z Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania ( FWiOO ) odniósł sukces ( w tym momencie nazwę projektu zmieniono na "WiOO w szkole" ).

Dzięki wsparciu finansowemu i reklamie powstała specjalna strona poświęcona nowemu projektowi, poprzez który można zgłaszać własne szkoły, wspierać organizatorów oraz współpracować z nimi. Już w pierwszym tygodniu istnienia portalu zgłosiło się aż 200 wolontariuszy z całego kraju. Już w czerwcu 2007 o projekcie zrobiło się głośno na licznych serwisach internetowych, dzięki czemu uzyskiwał on duże wsparcie finansowe. Wsparcie w postaci swoich produktów zaoferowały nawet takie firmy jak Novell, Mandriva, Oracle i UX Systems.

Profesjonalne wykłady odbywają się w szkołach od października ubiegłego roku. Aby zgłosić uczestnictwo szkoły w projekcie wystarczy podanie adresu i kilku innych, łatwo dostępnych danych o danym ośrodku. Resztą zajmują się organizatorzy, którzy sami proponują szkole swoje wykłady.

Całym ruchem zainteresowane są niektóre organy samorządowe Węgier, które oficjalnie poprosiły o pomoc w zorganizowaniu podobnej akcji w ich szkołach. Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać na stronie projektu - http://wiki.jakilinux.org/edukacja.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)