Naukowy Linux

Naukowy Linux

Naukowy Linux
08.05.2007 20:30, aktualizacja: 09.05.2007 09:55

Od kilku lat w Internecie można odnaleźć wzmianki o Scientific Linux. Ostatnio dystrybucja ta ukazała się w nowej odsłonie. Wersja 5.0 to duży krok w rozwoju projektu.

Obraz
© Scientific Linux

Scientific Linux to bardzo ambitne przedsięwzięcie, w którym udział biorą dziesiątki instytucji naukowych, takich jak laboratoria i uniwersytety na całym świecie. W grupie zaangażowanych można odnaleźć nawet CERN ( Europejski Ośrodek Badań Jądrowych ). Jest to dystrybucja stworzona w celu udostępnienia każdemu zainteresowanemu zaawansowanego technicznie systemu, który jest przystosowany do szybkich zmian zainstalowanych komponentów i środowisk. Mimo iż wydawać by się mogło, że jest to ogromna składnica programów naukowych, zawiera on niewielkie ich zasoby. Każda instytucja tworzy własną edycję systemu, którą w projekcie nazwano "site". Zawierają one system dostosowany do potrzeb danego ośrodka naukowego. Scientific Linux jest bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem dla osób pracujących nad dużym projektem naukowym.

W wersji 5.0 dodano kilka nowych pakietów takich jak CFITSIO ( biblioteki C dla programów w języku FORTRAN ), FUSE ( implementacja funkcjonalnego systemu plików ), Graphviz ( edycja grafów ), IceWM ( nowy menedżer okien ), a do tego nowe zestawy sterowników dla urządzeń sieci bezprzewodowej, NdisWrapper, OpenAFS i R ( jezyk i środowisko do tworzenia statystyk liczbowych i graficznych ). Więcej informacji znajduje się na stronie domowej projektu - http://www.scientificlinux.org/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)