Naukowy Linux w wersji Live

Naukowy Linux w wersji Live

29.05.2007 20:30, aktual.: 30.05.2007 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po premierze Scientific Linux 5.0 ukazała się wersja alpha systemu w postaci Live CDDVD.

Scientific Linux to bardzo ambitne przedsięwzięcie, w którym udział biorą dziesiątki instytucji naukowych, takich jak laboratoria i uniwersytety na całym świecie. W grupie zaangażowanych można odnaleźć nawet CERN ( Europejski Ośrodek Badań Jądrowych ). System jest zaawansowanym narzędziem dostosowanym głównie do bardzo szybkich zmian całej struktury aplikacji. Twórcy pragną, aby ich dzieło było elastyczne i kompatybilne z wszelkim oprogramowaniem naukowym i najnowszymi technologiami.

Każda instytucja tworzy własną edycję systemu, którą w projekcie nazwano "site". Zawierają one system dostosowany do potrzeb danego ośrodka naukowego. Wersja Live CDDVD działa z systemem plików Unionfs ( Unification File System ). Dzięki wykorzystaniu SquashFS udało się umieścić na płycie CD oprogramowanie, które bez kompresji zajmują około 2 GB.

W wersji 5.0 Live CD/DVD dodano funkcję instalacji systemu na twardy dysk i zaktualizowano oprogramowanie oraz jądro ( kernel 2.6.18, OpenAFS 1.4.4, X.Org 7.1, GNOME 2.16.0, OpenOffice.org 2.0.4, Firefox 1.5 ). Zaimplementowano również pulpit 3D współpracujący z Compiz i AIGLX. Więcej informacji można odnaleźć na stronie domowej projektu - http://www.scientificlinux.org/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)