Kabel nigdy nie umrze

Kabel nigdy nie umrze

Kabel nigdy nie umrze
Źródło zdjęć: © WP.PL
02.04.2008 14:39, aktualizacja: 02.04.2008 15:46

W trakcie trwającego w Warszawie VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej przekonywał, że telefonia mobilna nigdy do końca nie wyprze tradycyjnej. Szczególnie jeśli chodzi o dostęp do Internetu.

Obraz

W trakcie trwającego w Warszawie VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej przekonywał, że telefonia mobilna nigdy do końca nie wyprze tradycyjnej. Szczególnie jeśli chodzi o dostęp do Internetu. Jego zdaniem takie technologie, jak HSDPA, CDMA, czy WiMax pomimo coraz lepszych parametrów nigdy nie zaoferują tak szybkiej transmisji danych, jaką da światłowód. Zresztą nie takiej jak dotychczas, a znacznie szybciej. –. To właśnie jest różnica między technologią XX, a technologią XXI wieku – powiedział Maciej Witucki.

Podkreślił, że dla jednego telekomu, choćby największego, wydatki na zbudowanie dobrej infrastruktury to może być zbyt wiele. Dlatego chętnie przypominał wspólną inicjatywę czterech operatorów komórkowych w sprawie uruchomienia mobilnej telewizji (przypomnijmy –. Orange, Play, Plus i Era chcą wspólnie od podstaw zbudować infrastrukturę i ją współdzielić, a dopiero na poziomie dostępności usług i programów dla użytkownika końcowego każdy ma przedstawić własną ofertę). Według Macieja Wituckiego taki model współpracy może mieć miejsce także w przypadku operatorów stacjonarnych (choćby przy budowie linii światłowodowych).

Nie do końca zgadza się z obniżkami cen, jakich domaga się od TP Regulator, gdyż to się odbije negatywnie na inwestycjach. –. To prawda, są dotacje unijne i należy z nich jak najczęściej korzystać. Ale one nigdy nie będą stanowić całości inwestycji. Część musimy sfinansować my, czyli przedsiębiorcy. A żeby sfinansować, musimy mieć z czego – powiedział Maciej Witucki. Przypomniał niedawny raport Komisji Europejskiej, w którym okazało się, że pod względem dostępności do szybkiego Internetu Polska spośród krajów UE wyprzedza jedynie Bułgarię – Powinniśmy się cieszyć, że Unia Europejska przyjęła nowe kraje, bo inaczej bylibyśmy na szarym końcu. A kraj, który jest na końcu pod względem jakości infrastruktury, nie powinien być na początku pod względem obniżania cen. One i tak będą spadać, ale to wszystko dzieje się nie w tej kolejności – przekonywał prezes TP.

Poza innymi operatorami liczy także na współpracę z samorządami. Przyznał jednak, że nie wolno wymagać od samorządowców, którzy na co dzień zmagają się z budową dróg, czy wodociągów, aby znali się dobrze także na nowoczesnych technologiach. Tutaj widzi pole do współpracy samorządów z telekomami.

Sponsorem sympozjum jest Telekomunikacja Polska, partnerem medialnym Wirtualna Polska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)