CDMA 450MHz - Internet tam, gdzie go jeszcze nie było

CDMA 450MHz - Internet tam, gdzie go jeszcze nie było

CDMA 450MHz - Internet tam, gdzie go jeszcze nie było
21.01.2009 11:46, aktualizacja: 23.01.2009 13:22

Uruchomienie nowych usług jest możliwe dzięki budowie nowoczesnej sieci
radiowej transmisji danych w technologii CDMA (Code Division Multiple
Access). Do końca roku 2008 zasięg sieci objął około 50 proc.
powierzchni kraju i będzie sukcesywnie powiększany

Orange rozpoczął sprzedaż usług dostępu do internetu w sieci CDMA. Do końca roku 2008 w ich zasięgu znalazła się połowa powierzchni kraju. Priorytetem operatora jest wyeliminowanie „białych plam” i zaoferowanie szerokopasmowego internetu w miejscach, w których dotąd był niedostępny.

Uruchomienie nowych usług jest możliwe dzięki budowie nowoczesnej sieci radiowej transmisji danych w technologii CDMA (Code Division Multiple Access). Do końca roku 2008 zasięg sieci objął około 50 proc. powierzchni kraju i będzie sukcesywnie powiększany. Priorytetem budowy sieci CDMA jest szybkie stworzenie możliwości korzystania z szerokopasmowego internetu na obszarach, na których dotąd ich nie było.

Obraz
© (fot. Orange)

Jest to możliwe dzięki temu, że fale o częstotliwości 450MHz propagują się dużo lepiej od stosowanych w GPRS/EDGE/UMTS. Łatwiej przenikają przez przeszkody i są mniej podatne na czynniki atmosferyczne typu deszcz czy śnieg. Dodatkowo oferują lepszy zasięg, co pozwala instalować nadajniki w większej odległości od siebie.

Obraz
© (fot. Orange)

Pozwala to także na dużą dynamikę rozwoju sieci. Co doskonale ilustruje postęp prac jaki dokonał się w przeciągu jednego miesiąca.

"_ Polska jest na początku drogi do zbudowania e-społeczeństwa. Uruchomienie dostępu do internetu CDMA jest zaledwie jednym z wielu kroków, jakie musimy zrobić. Oddając do użytku nową sieć chcemy przypomnieć, że konieczne są ogromne inwestycje w sieci nowej generacji, których budowa jest niezbędna dla rozwoju e-gospodarki i zwiększenia potencjału gospodarczego naszego kraju _" – powiedział Piotr Muszyński członek Zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Wykorzystanie technologii CDMA realnie zwiększy dostępność szerokopasmowego internetu na terenach wiejskich i słabo zurbanizowanych przyczyniając się do wzrostu ich konkurencyjności i rozwoju gospodarczego. Pozwoli także zdecydowanie ograniczyć problem wykluczenia cyfrowego na terenach, na których dostęp do Internetu niemożliwy był z powodów technicznych. Szacuje się, że w Polsce, z powodu braku możliwości technicznych dostępu do Internetu pozbawianych jest około 2 milionów rodzin. Technologia CDMA w paśmie 450MHz skutecznie usunie tą przeszkodę.

Obraz
© (fot. Orange)

Na bazie CDMA od 1 grudnia Orange udostępnił dwie nowe usługi stacjonarnego dostępu do internetu: Orange Freedom Pro dla klientów indywidualnych oraz Internet dla Firm Pro dla biznesu. W obu przypadkach klienci dostają szerokopasmowy dostęp do sieci z prędkością do 1 Mb/s oraz miesięcznym limitem transmisji danych – 3 GB (po jego wykorzystaniu operator zastrzega sobie możliwość zmniejszenia prędkości transmisji do 64 kb/s (DL) i 32 kb/s (UL))
. Wraz z usługą można kupić bezprzewodowy modem - Router Axesstel MV 410 R.

Obraz
© Axesstel MV 410 R z punktem dostępowym WiFi

Podobnie jak w ofercie Orange Freedom, klienci dostaną pakiety promocyjne do wykorzystania na połączenia i SMS-y z telefonu komórkowego w sieci operatora:
• w ofercie Orange Freedom Pro - miesięczny Pakiet Złotówek o wartości 20 zł do wykorzystania na połączenia i SMS-y z w Orange,
• w ofercie Orange dla Firm Pro – miesięczny pakiet 60 minut na połączenia w Orange.
Klienci zainteresowani usługą mogą skorzystać z oferty na próbę i testować ją przez 3. dni. Usługę można zamówić we wszystkich salonach Orange i TP.

W pierwszej połowie 200. roku planowane jest uruchomienie oferty Orange Freedom Pro z Laptopem oraz możliwości zakupu oferty za pośrednictwem e-sklepu Orange.

Kolejnym planowanym krokiem będzie uruchomienie nowych usług mobilnych. Dzięki połączeniu możliwości sieci CDMA oraz HSDPA, klienci Orange będą mogli łączyć się z szybkim internetem na terenie całego kraju (HSDPA w dużych miastach i CDMA poza nimi) bez zmiany karty SIM i modemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)