Jak zajrzeć do grobowca, którego nie można otworzyć?

Jak zajrzeć do grobowca, którego nie można otworzyć?

Jak zajrzeć do grobowca, którego nie można otworzyć?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.03.2012 13:55, aktualizacja: 15.03.2012 16:40

Archeolodzy zbadali w Jerozolimie nowo odkryty grobowiec z I w n.e. przy użyciu zdalnej kontroli wizualnej.

Archeolodzy zbadali w Jerozolimie nowo odkryty grobowiec z I w n.e. przy użyciu zdalnej kontroli wizualnej. Kamery GE CA-Zoom PTZ z funkcją panoramowania, pochylania i przybliżania oraz wideosondy GE XLG3 umożliwiły zespołowi z Uniwersytetu Północnej Karoliny poznanie sekretów grobowca bez potrzeby wchodzenia do niego.

Warunkiem otrzymania zgody na zbadanie mającego historyczne znaczenie grobowca w jerozolimskiej dzielnicy East Talpiot było nienaruszenie go przez człowieka. Restrykcje te wynikały z nacisków grup religijnych i izraelskiego Urzędu ds. Zabytków.

Po wykonaniu w dwumetrowej grubości skale otworu o średnicy 9,5 mm, zespół wprowadził do środka kamerę zainstalowaną na mechaniczno-pneumatycznym ramieniu opracowanym przez Waltera Klassena, projektanta rekwizytów wykorzystywanych w Hollywood. Zespół wprowadził także wideosondę, która poruszając się ruchem węża po starożytnych wnętrzach przesłała obraz z nawet najbardziej odległych zakątków grobowca.

Obraz
© Sekrety grobowca: Widok wnętrza 2000-letniego grobowca na ekranie XLG3. (fot. Materiały prasowe)

Ponieważ niezbędna była bardzo wysoka ostrość obrazu, umożliwiająca odczytanie inskrypcji na urnach, inżynierowie GE opracowali specjalnie do tego celu kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Obraz
© Odkrywanie przeszłości: kamera CA-Zoom PTZ oświetlona przez wideosondę XLG3. (fot. Materiały prasowe)

Technologia zdalnej inspekcji wizualnej GE wykorzystywana jest na co dzień w przemyśle do takich zadań jak kontrola silników odrzutowych na potrzeby remontów i napraw. Umożliwia ona sprawdzenie maszyn pod względem korozji i pęknięć, a także zajrzenie do wnętrza zbiorników lub rur oraz wszelkiego rodzaju urządzeń na platformach wiertniczych, komercyjnych wymienników ciepła, silników samochodów wyścigowych czy generatorów elektrycznych.

Przykład grobowca w Jerozolimie, pokazuje, że technologia zaprojektowana dla przemysłu często znajduje zastosowania daleko wykraczające poza początkowe zamierzenia. _ "Ktoś mógłby powiedzieć, że to zdarzenie jednorazowe, ale w istocie podobne prace są prowadzone teraz w Tower of London, gdzie przy użyciu tego samego wyposażenia bada się wnętrza drewnianych koni" _ - powiedział David Jervis, Manager ds. Mediów działu Measurement & Control firmy GE Energy.

Odkrycia w grobowcu zostaną przedstawione w nowym filmie dokumentalnym pt. _ "The Resurrection Tomb" _, którego premiera odbędzie się już wiosną tego roku na kanale Discovery, niestety w USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)