Internauci pomogą w poszukiwaniu słonecznych burz

Internauci pomogą w poszukiwaniu słonecznych burz

Internauci pomogą w poszukiwaniu słonecznych burz
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.03.2010 10:10

Na platformie Zooniverse pojawił się nowy społecznościowy projekt naukowy - Solar Stormwatch. Astronomowie zachęcają internatów do poszukiwania burz, podczas których ze Słońca wyrzucane są miliony ton materii

Solar Stormwatch - po polsku Słoneczna Wachta Burzowa - to projekt, w którym użytkownicy internetu mogą śledzić "kosmiczne sztormy", które na Ziemi i w jej okolicy zagrażają m.in. sieciom przesyłowym czy satelitom komunikacyjnym, przez co może dochodzić do zakłóceń w działaniu telefonów komórkowych czy radiostacji.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Obrazy i dane wykorzystywane w projekcie pochodzą z należącej do NASA sondy STEREO. Dzięki jej pracy możliwe jest przygotowanie kosmicznej prognozy pogody, w tym określenie momentów, w których Ziemia może znaleźć się w zasięgu słonecznych burz.

W Słonecznej Wachcie zadaniem internatów jest odnajdywanie na fotografiach sztormów i ich śledzenie. Zdjęcia pochodzą bezpośrednio z satelity i nie są retuszowane, a przez to są często niewyraźne, co utrudnia zadanie. Jednak dzięki pomocy internautów naukowcy będą w stanie lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania sztormów oraz poprawić metody ich przewidywania.

Solar Stormwatch to już czwarty projekt, który powstał na platformie Zooniverse. Jego twórcami są astronomowie z Królewskiego Obserwatorium Greenwich oraz naukowcy z Citizen Science Alliance, czyli konsorcjum kilku czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które w 200. roku spopularyzowało ideę społecznościowych projektów naukowych poprzez uruchomienie Galaktycznego Zoo.

Od tego czasu w internetowym klasyfikowaniu galaktyk wzięło udział ponad ćwierć miliona osób, w tym blisko 20 tys. z Polski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)