W USA opracowano system lądownika kosmicznego wielokrotnego użytku
28.12.2012 09:58, aktual.: 28.12.2012 11:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali podwozie kratownicowe dla I stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Umożliwi ono lądowanie i start o własnych siłach kapsuły załogowej lub lekkiego statku kosmicznego umieszczonego w I stopniu rakiety nośnej – poinformowały media.
Według portalu Business Insider, projekt ten jest częścią większego programu statku kosmicznego wielokrotnego użytku, startującego i lądującego o własnych siłach, o nazwie Grasshopper Project. W trakcie lotu podwozie miałoby znajdować się w stanie złożonym na końcu I stopnia rakiety Falcon 9.
Rakieta nośna wyposażona w system podwozia w I stopniu miałaby wynosić statek załogowy na orbitę i następnie po zmianie położenia, wchodzić w atmosferę i lądować nim pionowo po rozłożeniu kratownicowego podwozia.
Jak stwierdza portal technologiczny Daily Tech, SpaceX dokonał już publicznej próby wyniesienia I stopnia Falcona 9. zapatrzonego w podwozie i następnie pionowego jego lądowania przy użyciu systemu zdalnego sterowania. W trakcie testu I człon rakiety nośnej osiągnął ze startu pionowego z podwoziem wysokość 30 m i następnie wylądował w ten sam sposób.
Jak stwierdza portal The Register, prezes SpaceX, Elon Musk, chce zaproponował NASA to rozwiązanie do wyniesienia lądowania misji załogowej na Księżyc oraz do planowanej misji na asteroidę. Byłoby ono także podstawą statków załogowych i transportowych wielokrotnego użytku –. tańszych i łatwiejszych obsłudze niż planowane systemy statków załogowych przypominające promy kosmiczne.
Jak przypomina Daily Tech, NASA podpisała już ze SpaceX kontrakt na 1. misji zaopatrzeniowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Ma on wartość 1,6 mld USD. Pierwsza miska do ISS odbyła się 7 października br. Użyto w niej statku kosmicznego składającego się z rakiety nośnej Falcon 9 i kapsuły transportowej Dragon. Statek ten w całości został opracowany przez badaczy I inżynierów ze SpaceX.
Następny lot odbędzie się w styczniu 201. roku. Zostanie także opracowana wersja załogowa kapsuły Dragon; według SpaceX pierwsi astronauci polecą nią na ISS w latach 2015-2017