Elon Musk: wielka kosmiczna skała uderzy w Ziemię. Koniec świata bliski

Elon Musk: wielka kosmiczna skała uderzy w Ziemię. Koniec świata bliski

Elon Musk: wielka kosmiczna skała uderzy w Ziemię. Koniec świata bliski
Źródło zdjęć: © WP.PL
Karolina Modzelewska
20.08.2019 09:38

Elon Musk po raz kolejny ostrzega na Twitterze. Dyrektor generalny Tesli uważa, że jesteśmy bezradni wobec słynnej planetoidy 99942 Apophis, która uderzy w Ziemię już za 10 lat.

Piątek 13 kwietnia 2029 roku może okazać się pechowy dla ludzkości. Planetoida 99942 Apophis zbliży się do Ziemi na odległość 30 tys. kilometrów, czyli do przestrzeni, w której znajduje się wiele statków telekomunikacyjnych. Jest to odległość 12 razy bliższa niż położenie Księżyca względem naszej planety.

Planetoida przeleci tak blisko Ziemi, jak jeszcze żadna inna asteroida tej wielkości.

Zagrożenie jest duże, ponieważ naukowcy posiadają za mało informacji na temat Apophis, które pozwoliłyby przewidzieć, w jaki sposób obiekt się zachowa i jakie będzie to miało konsekwencje dla ludzkości.

NASA i SpaceX przygotowują misję kosmiczną

Światowe agencje kosmiczne przygotowują się do spotkania z planetoidą o średnicy około 330 metrów, uważając, że jest to unikalna okazja do zbadania tego typu obiektów. Apophis interesuje się m.in. NASA, która poprosiła o wsparcie SpaceX w realizacji strategicznej misji kosmicznej DART (Double Asteroid Redirection Test).

Celem misji jest zmiana orbity planetoidy, stanowiącej potencjalne zagrożenie dla naszej planety. W jej trakcie naukowcy przetestują zaawansowane technologie, pozwalające na neutralizację tego typu obiektów. Misja rozpocznie się już za dwa lata.

Elon Musk na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym podkreśla, że zderzenie z planetoidą jest nieuniknione. Uzasadnia to działania NASA i pozostałych agencji kosmicznych, które poszukują sposobów na uniknięcie potencjalnej katastrofy. Jednym z możliwych rozwiązań jest kolonizowanie Księżyca oraz Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)