Indiana Jones przyrośnie do komputera

Indiana Jones przyrośnie do komputera

Indiana Jones przyrośnie do komputera
14.02.2011 15:41

Do wynajdywania nowych, obiecujących stanowisk archeologicznych, wystarczy dziś porządny komputer - uważa naukowiec z Perth na zachodzie Australii, który zza biurka odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej. W swojej pracy wykorzystał dostępne w internecie zdjęcia satelitarne

Do wynajdywania nowych, obiecujących stanowisk archeologicznych, wystarczy dziś porządny komputer - uważa naukowiec z Perth na zachodzie Australii, który zza biurka odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej. W swojej pracy wykorzystał dostępne w internecie zdjęcia satelitarne - informuje "New Scientist".

"Nigdy nie byłem w Arabii Saudyjskiej. Niełatwo się tam dostać" - wyznaje David Kennedy z University of Western Australia. Badacz podkreśla, że trudno jest uzyskać zgodę na badania w tym kraju. Większość archeologów nie ma również dostępu do wykonanych z lotu ptaka zdjęć powierzchni Arabii. Samo zorganizowanie przelotu jest równie trudne, o ile w ogóle możliwe. "Google Earth pozwala ten problem pokonać" - uważa.

Obraz
© Google Earth pozwala obserwować również zmiany klimatyczne (fot. Google Earth)

Korzystając ze zdjęć satelitarnych, dostępnych na wspomnianych stronach, Kennedy przejrzał 1 24. kilometrów kwadratowych powierzchni tego kraju. Analizując fotografie, wyznaczył niemal dwa tysiące obszarów potencjalnie ciekawych dla archeologa. W ponad tysiącu z tych miejsc badacz dopatrzył się charakterystycznego kształtu przypominającego łzę, które mogą kryć starożytne, kamienne groby.

Kennedy chciał potwierdzić, czy interesujące go miejsca są śladami obecności dawnych mieszkańców Arabii, czy może kształtami utworzonymi przez rośliny albo zwykłymi cieniami. W tym celu poprosił o pomoc znajomego z Arabii Saudyjskiej (wcale nie będącego archeologiem) o odwiedzenie dwóch wskazanych stanowisk i ich obfotografowanie.

Kennedy porównał otrzymane od Araba zdjęcia z innymi strukturami, które już wcześniej wypatrzył w Jordanii. Uznał, że arabskie stanowiska mogą mieć nawet 9 tys. lat. Niestety, aby zyskać co do tego pewność, potrzebne są badania w terenie i analizy gruntu. "Na podstawie samego Google Earth nie da się stwierdzić, czy znaleźliśmy budowlę Beduinów sprzed 15. - czy może sprzed dziesięciu tysięcy lat" - przyznaje.

Google Earth działa od pięciu lat, a "archeologia zabiurkowa" dopiero raczkuje. Już w 2008 r. naukowcy z Melbourne, korzystając jedynie z komputera i odpowiedniego oprogramowania, wskazali 463 potencjalne stanowiska badawcze, zlokalizowane na afgańskiej pustyni Registan. Obecnie archeologom coraz trudniej oderwać się od komputera: stworzona przez Francuską Agencję Kosmiczną i kilka innych ośrodków badawczych firma Spot Image przekazuje Google Earth satelitarne zdjęcia o dokładności do 2,5 metra.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)