Zmutowane myszy do wykrywania min

Zmutowane myszy do wykrywania min22.10.2012 12:01
Zmutowane myszy do wykrywania min
Źródło zdjęć: © chip.pl

Naukowcy stworzyli myszy, które są 500-krotnie wrażliwsze, niż "zwykłe" gryzonie, na ładunki wybuchowe. Chcą, by przeczesywały pola walki w poszukiwaniu ukrytych min przeciwpiechotnych.

Naukowcy z Hunter College w Nowym Jorku wyhodowali genetycznie zmodyfikowane zwierzęta, które posiadają 500-krotnie bardziej wyczulony węch na ładunki wybuchowe. Mają ratować życia w 7. krajach na całym świecie, gdzie wciąż przypadkowi ludzie giną od pozostawionych i zapomnianych min przeciwpiechotnych. Obecnie wykorzystuje się do tego celu wykrywacze metalu, psy, radary i magnetometry.

Belgijska organizacja APOPO już teraz wykorzystuje „zwykłe”. szczury, które są wyszkolone tak, by drapać w miejscu, w którym znajdą minę (są zbyt małe, by mina je wykryła i eksplodowała). Są bardzo skuteczne, w godzinę potrafią wykryć tyle samo, ile innymi metodami w dwa dni. Szkolenie szura trwa dziewięć miesięcy, jego koszt to sześć tysięcy euro. Genetycznie zmodyfikowane myszy mają tak wyczulony węch, że szkolenie ich najprawdopodobniej będzie zbędne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)