Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku21.08.2018 12:44
Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku
Źródło zdjęć: © Facebook.com

Zanieczyszczenie Ziemi plastikiem to poważna sprawa także dla ludzi. Mikrocząsteczki trafiają do łańcucha pokarmowego i finalnie mogą trafić do ludzkich organizmów. Najnowsze badanie pokazało, że podobnym zagrożeniem są soczewki spłukiwane w umywalce.

Jeśli sam nie nosisz soczewek, zapytaj kogoś kto nosi, co z nimi robi, gdy się zużyją. Prawdopodobnie usłyszysz, że stare soczewki kończą w odpływie umywalki w łazience. Może sam tak robisz ze swoimi "kontaktami". Jeśli tak, to naukowcy mają dla ciebie złą wiadomość. Możliwe, że zużyte soczewki trafią do twojego następnego posiłku.

289735728416717818
Źródło zdjęć: © Charles Rolsky

Według naukowców z Uniwersytetu w Arizoniejedna na pięć osób korzystających z soczewek kontaktowych spuszcza je w kanalizacji. Soczewki te następnie trafiają do oczyszczalni ścieków, a następnie do rzek i morza. Stamtąd mogą już łatwo dostać się do łańcucha pokarmowego i finalnie skończyć w ludzkim organizmie – ostrzegają naukowcy.

Soczewki kontaktowe wykonane są z plastiku, który bardzo trudno ulega biodegradacji. Dodatkowo plastik może wchłaniać zanieczyszczenia (np. rtęć) i w ten sposób powodować zatrucie ryb, które go jedzą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zarzekają się, że nie chcą wprowadzenia zakazu soczewek kontaktowych, ale chcieliby, aby ludzie więcej myśleli o tym ile plastiku zużywają i gdzie on trafia. A powiedzmy sobie szczerze, wyrzucenie zużytych soczewek kontaktowych do kosza zamiast do zlewu nie jest dużym wysiłkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)