Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do zlewu? Mogą trafić do twojego posiłku
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Bolesław Breczko

21.08.2018 12:44, aktual.: 21.08.2018 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanieczyszczenie Ziemi plastikiem to poważna sprawa także dla ludzi. Mikrocząsteczki trafiają do łańcucha pokarmowego i finalnie mogą trafić do ludzkich organizmów. Najnowsze badanie pokazało, że podobnym zagrożeniem są soczewki spłukiwane w umywalce.

Jeśli sam nie nosisz soczewek, zapytaj kogoś kto nosi, co z nimi robi, gdy się zużyją. Prawdopodobnie usłyszysz, że stare soczewki kończą w odpływie umywalki w łazience. Może sam tak robisz ze swoimi "kontaktami". Jeśli tak, to naukowcy mają dla ciebie złą wiadomość. Możliwe, że zużyte soczewki trafią do twojego następnego posiłku.

Obraz
© Charles Rolsky

Według naukowców z Uniwersytetu w Arizoniejedna na pięć osób korzystających z soczewek kontaktowych spuszcza je w kanalizacji. Soczewki te następnie trafiają do oczyszczalni ścieków, a następnie do rzek i morza. Stamtąd mogą już łatwo dostać się do łańcucha pokarmowego i finalnie skończyć w ludzkim organizmie – ostrzegają naukowcy.

Soczewki kontaktowe wykonane są z plastiku, który bardzo trudno ulega biodegradacji. Dodatkowo plastik może wchłaniać zanieczyszczenia (np. rtęć) i w ten sposób powodować zatrucie ryb, które go jedzą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zarzekają się, że nie chcą wprowadzenia zakazu soczewek kontaktowych, ale chcieliby, aby ludzie więcej myśleli o tym ile plastiku zużywają i gdzie on trafia. A powiedzmy sobie szczerze, wyrzucenie zużytych soczewek kontaktowych do kosza zamiast do zlewu nie jest dużym wysiłkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)