IBM: Wiemy jak przyspieszyć procesory

IBM: Wiemy jak przyspieszyć procesory

IBM: Wiemy jak przyspieszyć procesory
Źródło zdjęć: © IBM
19.08.2008 19:00, aktualizacja: 20.08.2008 02:02

Koncern IBM poinformował w poniedziałek, że opracował technologię, która umożliwia zmniejszenie zużycia energii oraz przyspieszenia pracy procesorów wykorzystywanych w komputerach, serwerach czy innych urządzeniach. Owa technologia oparta jest na małym chipie pamięci.

Firma przetestowała nowe rozwiązanie w procesorach produkowanych w procesie 22nm - pozwoliło ono jednostce CPU pracować szybciej oraz wykorzystać więcej funkcji przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii potrzebnej do pracy.

Chip pamięci, nazwany SRAM ( Static Random Access Memory ) jest miejscem, gdzie przechowywane są dane, które będą wykorzystane w najbliższym czasie przez CPU podczas obliczeń. _ "Zastosowanie tego chipa - wraz z redukcją rozmiaru komórek - jest pierwszym krokiem do całkowitego zmniejszenia procesorów" _ - mówi Mukesh Khare, project manager w IBM.

"Błękitny gigant" liczy na to, że pierwsze CPU wytwarzane w procesie technologicznym 22nm pojawi się na rynku już w 2011 roku ( wprowadzenie do oferty takich procesorów planuje Intel ). Przedstawiciele IBM deklarują, że wraz z zmniejszaniem rozmiaru chipa można będzie zwiększyć jego funkcjonalność - np. poprzez dodanie funkcji 3D.

Testy SRAM-u zostały przeprowadzone przez IBM wraz z partnerami ( Advanced Micro Devices, Freescale, STMicroelectronics oraz Toshiba ) na Uniwersytecie Albany.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)