Komputer IBM, który zmniejszy koszty o 80%

Komputer IBM, który zmniejszy koszty o 80%
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

14.12.2009 15:27, aktual.: 14.12.2009 16:49

Konsolidacja dla każdego – tak IBM pragnie zareklamować swoją najnowszą linuksową ofertę w dziedzinie maszyn mainframe System z. Nowy Enterprise Linux Server (ELS), bazujący na SUSE Linux Enterprise Server (SLES), to samodzielny system, który jest stworzony specjalnie z myślą o maszynach IBM.

Konsolidacja dla każdego – tak IBM pragnie zareklamować swoją najnowszą linuksową ofertę w dziedzinie maszyn mainframe System z**. Nowy Enterprise Linux Server (**ELS)
, bazujący na SUSE Linux Enterprise Server (SLES), to samodzielny system, który jest stworzony specjalnie z myślą o maszynach IBM.

Jak twierdzi korporacja oszczędności pod względem kosztów dzięki zastosowaniu tego systemu mogą sięgnąć do 8. procent. Model cenowy nazwany "save as you grow" ułatwia poza tym decyzje inwestycyjne w ten sposób, że klienci mogą po znacznie niższych cenach niż przy pełnym wyposażeniu stale dokupywać coraz to nowe zasoby.

Obraz
© Mainframe IBM System z od teraz będzie także oferowany w wersji działającej jedynie pod kontrolą Linuksa (fot. heise-online.pl)

Klienci którzy już korzystają z mainframe'ów System z i dodatkowo chciałby stosować programy linuksowe, może zamówić w IBM nowe wydanie z Solution Edition for Enterprise Linux –. jest to kompletny pakiet składający się ze sprzętu, oprogramowania i usług informatycznych.

ELS występuje w konfiguracji jako Enterprise Class (EC) albo Business Class (BC). Dzięki zintegrowanej na systemach mainframe maszynie wirtualnej z/Virtual Machine (z/VM)
na jednym ELS mogą działać setki wirtualnych maszyn z Linuksem. W ten sposób można zrealizować trzy razy tyle instancji VM, co przy wirtualizacji na platformach x64. Poza tym IBM oferuje także Linux Specialty Engine, który ma być w stanie zastąpić do 30 maszyn wirtualnych x86 używając w tym celu już istniejących w systemie mainframe z10 funkcji nadzoru, zabezpieczeń i dostępności.

Wraz z grudniową zapowiedzią ELS IBM ma ogółem osiem edycji w portfolio: hurtownie danych, rozwój aplikacji, awaryjne odzyskiwanie danych, bezpieczeństwo, elektroniczne systemy płatności, programy SAP, Service Oriented Architecture (SOA) i przetwarzanie w chmurze (cloud computing). Podstawowa konfiguracja z dwoma jednostkami przetwarzania (Processing Units)
kosztuje 212 000 dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)