Fermi - Nvidia odpowiada na Radeona 5800

Fermi - Nvidia odpowiada na Radeona 5800

Fermi - Nvidia odpowiada na Radeona 5800
01.10.2009 10:00, aktualizacja: 01.10.2009 11:56

Koncern Nvidia zaprezentował nową architekturę procesorów graficznych o nazwie kodowej Fermi. Układ znany też pod nazwą GT300 to GPU ogólnego zastosowania. Producent jest przekonany, że Fermi znajdzie uznanie nie tylko komputerowych graczy ceniących wysoką wydajność i realizm grafiki, ale odegra wazną rolą na rynku superkomputerów.

Jen-Hsun Huang, prezes Nvidii, w czasie wystąpienia na konferencji GPU Technology w San Jose zaprezentował prototyp karty graficznej wykorzystującej procesor Fermi. Jest to następca wprowadzonej w ubiegłym roku architektury G8. (procesory graficzne wykorzystywane w kartach GeForce GT200, zawierające do 240 rdzeni). Układ Fermi składa się z 3 miliardów tranzystorów i 512 rdzeni - to o ok. 40 procent tranzystorów więcej, niż w procesorze RV870 zasilającym najnowsze karty ATI z serii Radeon 5800. Jednostki przetwarzające, nazywane przez Nvidię "rdzeniami CUDA" zorganizowane zostały w 16 "multiprocesorów" strumieniowych (po 32 rdzenie w każdym).

Układ będzie wytwarzany w procesie technologicznym 4. nm przez spółkę TSMC. Bazując na liczbie tranzystorów można oszacować, że wielkość procesora wynosi 450 - 500 mm2.

W układzie zastosowano także technologię Error Correction Code i wsparcie pamięci GDDR5 o przepustowości 384-bit. Fermi może obsłużyć do 1 terabajta pamięci wideo. Znalazł się w nim także system GigaThread 3.0. mający za zadanie równolegle zarządzać tysiącami wątków. Architektura obsługuje obliczenia zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji, DirectX 11, OpenGL 3.2, OpenCL i C++.

Obraz
© Prototypowa karta z procesorem Fermi, prezentowana przez Jen-Hsun Huanga (fot. IDG)

Pojedyncze, testowe egzemplarze zeszły już z taśmy produkcyjnej, jednak konkretne plany rynkowej premiery kart wykorzystujących nowy procesor nie zostały przez Nvidię ujawnione.

Nvidia bardzo ostrożnie pozycjonuje nowy układ - nie jest to wyłącznie chip graficzny, ale obliczeniowo-graficzny. Większość informacji, jakie na konferencji przekazali przedstawiciele Nvidii odnośnie nowej architektury, odnosiła się zresztą do jej zalet w zakresie obliczeń, a nie wydajności w przetwarzaniu grafiki, liczby shaderów itp.

Producent liczy, że technologia zapewni nie tylko bardziej realistyczne przeżycia w grach komputerowych, ale odegra ważną rolę w rynku superkomputerów. Wiadomo na pewno, że produkty takie znają zastosowanie w nauce - trafią m.in. do superkomputera w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory, tym samym, w którym działa superkomputer Jaguar, wybudowany przez firmę Cray, a oparty na procesorach AMD Opteron.

Nexus skorzysta z Fermiego

Warto dodać, że Nvidia do spółki z Microsoftem ogłosiły wprowadzenie środowiska programistycznego Nexus, stworzonego na potrzeby masowych obliczeń równoległych, a zintegrowanego z oprogramowaniem Microsoft Visual Studio. Wersja beta Nexusa ma zostać udostępniona 1. października. Nexus złożony jest z trzech komponentów - debuggera kodu, modułu Analyzer "do śledzenia zdarzeń na GPU" oraz Graphics Inspector.

Więcej informacji: Nvidia Fermi - http://www.nvidia.com/object/fermi_architecture.html

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)