Naukowcy odkryli nową część mózgu. Prawdopodobnie odpowiada za odczucia duchowe

Naukowcy odkryli nową część mózgu. Prawdopodobnie odpowiada za odczucia duchowe
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando

05.06.2018 14:30, aktual.: 06.06.2018 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami religijnymi, czy nie, wszyscy doświadczamy w życiu stanów trudnych do wytłumaczenia. Wychodzi na to, że momenty, gdy odczuwamy podświadome poczucie sensu, spokoju czy powiązania ze światem, są nieprzypadkowe.

Naukowcy sądzą, że odkryli nową część mózgu, odpowiedzialną za doświadczenia duchowe. Przetwarza transcendentalne momenty w mózgu człowieka, zbierając je w części płata ciemniowego.

Aby ustalić, gdzie odczuwamy te duchowe momenty w naszych głowach, naukowcy przeprowadzili badanie. Zespół pod przewodnictwem Marca Protenza z Yale University zebrał 27 młodych ludzi. Badani musieli opracować spersonalizowany "skrypt obrazowy", który opierał się na jakimś duchowym epizodzie z ich życia.

Podczas jednej z sesji, mózgi uczestników zostały przeskanowane przez fMRI, rejestrując ich aktywność neuronalną. Ochotnicy słuchali kobiecego głosu, czytającego opisywane przez nich doświadczenie duchowe. W ten sposób uczestnicy przypominali sobie chwile, w których poczuli się transcendentalnie. W międzyczasie urządzenie rejestrowało ich aktywność mózgową, aby zbadać, w której części mózgu uczestnicy odczuwają wspomnienia związane z doświadczeniem duchowym.

Wyniki pokazały, że kiedy wywoływano odczucia duchowe, uczestnicy badania wykazywali podobne wzorce aktywności w lewej części płatu ciemieniowego. To część mózgu odpowiedzialna za świadomość istnienia siebie i innych. Zarejestrowano też zmniejszoną aktywność we wzgórzu oraz w jądrze ogoniastym, regionach odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji funkcji poznawczych i emocjonalnych.

Źródło: Science Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)