Fedora 10 - premiera systemu spod znaku Linuksa

Fedora 10 - premiera systemu spod znaku Linuksa

25.11.2008 20:31, aktual.: 25.11.2008 23:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blisko pół roku musieliśmy czekać na kolejne wydanie popularnego systemu Fedora. Stabilna wersja spod znaku Linuksa dzisiaj ma swoja premierę.

Już na początku korzystania z systemu Fedora 10 widać liczne zmiany. Domyślny instalator - Anaconda - do konfiguracji interfejsów sieciowych używa NetworkMenagera, który to komunikuje się z D-bus. Dodatkowo producent zaoferował wsparcie dla systemu plików XFS; Fedora 10 obsługuje opóźnienia alokacji na partycjach ext4, ale bez plików powyżej 16 TB.

System korzysta z nowych środowisk graficznych GNOME 2.24 i KDE 4.1.2. Do tego wspiera zdalną kontrolę ustawień, obsługę zewnętrznych sprzętów ( np. skaner, drukarka ) i połączeń sieci WiFi. Oprócz tego narzędzie rhgb pozwala na załadowanie dowolnego dodatku dla sprzętu.

W nowej wersji systemu zastosowano wtyczkę OpenXChange, która umożliwia korzystania z Exchange Servera oraz służące do wykonywania audytu bezpieczeństwa narzędzie secTool. Poza tym zastosowano nowy graficzny bootloader - Playmouth - oraz zaktualizowano menedżer pakietów RPM do wersji 4.6.

W przypadku zmian dotyczących wirtualizacji, za pomocą narzędzia Virt-Manager można między innymi utworzyć i usunąć wolumen na zdalnych hostach oraz przydzielić logiczny wolumen LVM.

W systemie wykorzystano jądro w wersji 2.6.27 wyposażone w mechanizm zrzucania błędów kdump, obsługę wielu procesorów jednocześnie ( SMP ) oraz parawirtualizacji. Serwer graficzny X.Org używa sterownika evdev, który odpowiada teraz za konfigurację myszy i klawiatury.

Więcej informacji: Fedora - http://fedoraproject.org

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)