Zainstaluj Linuksa bezpośrednio z Internetu!

Zainstaluj Linuksa bezpośrednio z Internetu!

Zainstaluj Linuksa bezpośrednio z Internetu!
03.01.2008 20:00, aktualizacja: 04.01.2008 09:55

UNetbootin, projekt umożliwiający instalację systemu Linux na dysku twardym poprzez Internet, staje się coraz bardziej popularny. Ostatnio twórcy dodali kilka nowych instalatorów, obsługujących najnowsze systemy operacyjne, w tym Windows Vista.

UNetbootin to w zasadzie zbiór odpowiednich aplikacji ( w przypadku platformy *niksowej są to skrypty .sh ), które pozwalają na instalację konkretnej dystrybucji Linux na oddzielnej partycji dysku twardego. Wszystkie pliki potrzebne do tej operacji są pobierane z repozytoriów danych projektów. W tej chwili projekt udostępnia instalatory dla systemów Ubuntu, Fedora, Mandriva, openSUSE, CentOS, Arch Linux, Slackware i Debian.

Pakiety do instalacji poprzez sieć są dostępne dla platform Linux i MS Windows ( wersje od 95 do Vista ). Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że jeżeli nie posiada się odpowiednio szybkiego łącza, instalacja może trwać kilka godzin.

Kilka dni temu twórcy projektu wprowadzili nieco nowości, w tym wsparcie dla instalacji na kluczach USB oraz uruchamianie z systemu działającego w trybie Live. Niestety funkcje te są dostępne tylko w aplikacjach dla platform Linux. Zmodyfikowano również instalator dla MS Windows, dzięki czemu obsługuje on już Vistę.

Ponadto na liście obsługiwanych dystrybucji pojawiło się kilka nowych pozycji: Ubuntu 7.10, Fedora 8, openSUSE 10.3, Mandriva 2008, CentOS 5.1, Arch Linux, Slackware 12.0, Debian 4.0 - wszystkie w wydaniu 64bit.

Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu - http://lubi.sourceforge.net/unetbootin.html. Są tam również zapisane ważne uwagi odnośnie uruchamiania skryptów na platformach GNU/Linux.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)