Dysk Seagate'a o pojemności 3 TB jeszcze w tym roku

Dysk Seagate'a o pojemności 3 TB jeszcze w tym roku

19.05.2010 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Utrzymujące się od kilku tygodni pogłoski potwierdziła właśnie dyrektorka do spraw produktu w koncernie Seagate, która w wywiadzie udzielonym brytyjskim mediom zapowiedziała, że jeszcze "w tym roku planuje się premierę rynkową dysku twardego o pojemności 3 terabajtów". Będzie to napęd przeznaczony do zastosowań firmowych, przypuszczalnie nowy model Constellation ES

Praca z takimi dyskami może powodować trudności. Tablica partycji w głównym rekordzie rozruchowym (MBR) zawiera bowiem tylko 32-bitowe pola dla numerów sektorów. Oznacza to możliwość zaadresowania jedynie dwóch terabajtów przestrzeni dyskowej (23. x 512 bajtów). W celu wykorzystania całej pojemności konieczny jest zatem podział dysku przy użyciu tak zwanej tablicy partycji GUID (GPT), która działa z 64-bitowymi numerami sektorów. Schemat partycji GPT obsługują nowsze wersje Windows, Mac OS i Linux, ale na przykład 32-bitowy system Windows XP już nie.

Obraz
© Dysk Seagate Free Agent XTreme (fot. Seagate)

Aby umożliwić rozruch z dysków podzielonych na partycje metodą GPT, niezbędna jest również płyta główna z firmware'em EFI. Opracowana przez Intela specyfikacja Extensible Firmware Interface być może kiedyś zastąpi w procesie rozruchu interfejs BIOS-u, który pamięta jeszcze początki komputerów PC. Na razie jest ona stosowana praktycznie tylko przez Apple'a na platformach x86.

Poza problemami znanymi z teorii przeszkodą mogą się też okazać błędy w BIOS-ach, sterownikach i firmwarze kontrolerów, o czym mogliśmy się już przekonać przy okazji wcześniejszych prób pokonywania granic pojemnościowych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (40)
Zobacz także