Intel: procesor z grafiką jeszcze w tym roku

Intel: procesor z grafiką jeszcze w tym roku

Intel: procesor z grafiką jeszcze w tym roku
19.01.2009 13:00, aktualizacja: 19.01.2009 13:26

Koncern Intel poinformował o zamiarze wprowadzenia na rynek CPU ze zintegrowaną grafiką jeszcze w tym roku. Informacja ta została podana na spotkaniu przedstawicieli firmy z analitykami finansowymi.

Informację tą podała Stacy Smith, odpowiedzialna za finanse firmy Intel. Jej zdaniem procesor Havendale, integrujący w sobie CPU i chip graficzny, a przeznaczony do montażu w pecetach stacjonarnych i mobilnych, trafi na rynek w drugiej połowie 2009 roku.

Chip Havendale jest układem wielomodułowym (MDM) zamkniętym w obudowie LGA1160. Zawiera w sobie dwurdzeniowy procesor oparty na architekturze Nehalem (tej samej, którą wykorzystano do budowy Core i7) oraz zintegrowany układ graficzny i dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 (GMCH) i interfejs PCI-Express x16 2.0 (do komunikacji z grafiką). Chip wykonywany będzie w procesie technologicznym 45 nm.

Havendale sprawia, że stosowanie mostka północnego na płytach głównych stanie się w tym wypadku zbędne. Wszystkie jego role przejmie procesor. CPU podłączony będzie bezpośrednio do nowego kontrolera o nazwie kodowej Ibexpeak. Odpowiadał on będzie za obsługę napędów, kart PCI, modułów łączności (zarówno bez-, jak i przewodowej) oraz interfejsu I/O.

Początkowo premiera układów Havendale zapowiadana była dopiero na 2010 rok. Jeśli Intelowi uda się zrobić to jeszcze w tym roku, to będzie mieć poważną przewagę nad AMD, które to zapowiedziało podobne rozwiązanie dopiero na 2011 rok.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)