1 TB od Seagate'a

1 TB od Seagate'a

1 TB od Seagate'a
27.06.2007 09:00, aktualizacja: 27.06.2007 14:31

Przedstawiciele firmy Seagate zapowiedzieli wprowadzenie do jej oferty nowych dysków z serii Barracuda o pojemności 1 terabajta. Jeden z modeli przeznaczony jest do zastosowań w komputerach biurkowych, natomiast drugi w środowiskach biznesowych, gdzie wymagana jest duża niezawodność i wydajność.

Wobec coraz bardziej rosnącego zapotrzebowania na kolejne gigabajty, firma Seagate zapowiedziała modele Barracuda 7200.11 i Barracuda ES.2 o pojemności 1 TB. Oba wykorzystują technologię prostopadłego zapisu danych PMR ( Perpendicular Magnetic Recording ) drugiej generacji i zapisują dane na czterech talerzach. Do tej pory firma sprzedała już ponad 42 miliony napędów wykorzystujących PMR. Obie Barracudy pracują z prędkością obrotową 7200 obrotów, posiadają średni czas dostępu 8,5 ms i posiadają pamięć cache do 32 MB. Oprócz tego objęte są pięcioletnią gwarancją producenta.

Model Barracuda ES.2 jest przeznaczony i zoptymalizowany dla wymagających środowisk biznesowych. Wyróżnia się on wydajnością, niezawodnością, zapotrzebowaniem na energię oraz, oczywiście, pojemnością. Wśród nowych funkcji warto wymienić zaimplementowany w dysku system RVFF ( Rotational Vibration Feed Forward ) stworzony w celu utrzymania wydajności w dużych, wielodyskowych systemach. Jeżeli chodzi o niezawodność, to tutaj również ES.2 bryluje, charakteryzuje się bowiem czasem 1,2 miliona godzin MTBF ( Mean Time Between Failure = średni czas pomiędzy wystąpieniem błędów ) i współczynnikiem występowania nieodwracalnych błędów dziesięciokrotnie lepszym niż w napędach klasy desktop.

Wraz z pojawieniem się Barracudy ES.2, Seagate oprócz interfejsu SATA udostępni także klientom napędy SAS ( Serial Attached SCSI ). SAS w porównianiu do SATA oferuje wyższy poziom niezawodności, spójności danych i wydajności dla zastosowań w środowiskach biznesowych. Dodatkowo dyski te wyposażone są w system _ PowerTrim _, który dynamicznie zarządza zapotrzebowaniem na energię w zależności od warunków pracy i pozwala zaoszczędzić około 20% energii.

Drugi model - Barracuda 7200.11 - przeznaczony jest do standardowych zastosowań w komputerach biurkowych. Nowy napęd jest bardzo szybki, osiąga stały transfer 105 MB/s. Oprócz tego charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię ( 8 watów w stanie bezczynności ), niższymi temperaturami podczas pracy i zwiększoną niezawodnością. Oprócz tego dysk jest bardzo cichy i generuje hałas na poziomie 27 dB, który jest praktycznie niesłyszalny dla ludzkiego ucha.

Oba modele, Barracuda ES.2 i 7200.11, będą dostępne w trzecim kwartale tego roku. Terabajtowy dysk 7200.11 będzie oferowany za 399,99 dolarów.

W sieci dostępna jest relacja wideo - http://www.podtech.net/home/3380/seagate-reaches-terabyte-milestone z wywiadu z Marc Jourlait, wiceprezesem do spraw marketingu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)