CES 2016: Mushkin - tani dysk SSD o pojemności... 4 TB

CES 2016: Mushkin - tani dysk SSD o pojemności... 4 TB

CES 2016: Mushkin - tani dysk SSD o pojemności... 4 TB
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.01.2016 11:34, aktualizacja: 11.01.2016 13:09

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o firmie Mushkin, to warto wbić sobie tę nazwę w pamięć. Bo właśnie o pamięć tu chodzi...

Mushkin produkuje już dyski SSD o pojemności 1 TB, oparte na kontrolerze Silicon Motion SM2246EN, ale jego nowsza odmiana pozwala na obsługę pamięci typu 3D NAND i pojemności do 2 TB. Nic dziwnego, że na targach CES 2016 Mushkin zaprezentował nowy model swojego dysku Reactor o pojemności 2 TB.

Jak twierdzi producent, został on zaprojektowany przy wykorzystaniu kości pamięci flash w technologii 3D MLC, dzięki czemu zapewniona została dobra relacja możliwości i wydajności dysku do jego ceny. W przeliczeniu na 1 GB pojemności koszt zakupu takiego dysku w sklepie wynosić ma około 0,25 dolara – urządzenie pojawi się na półkach w drugim kwartale tego roku.

Ale to nie wszystko. Wykorzystując kontroler Silicon Motion SM2246EN Mushkin skonstruował też nośnik o pojemności aż 4 TB. Jak to możliwe, skoro 2 TB są maksymalną dostępną pojemnością obsługiwaną przez ten kontroler? Zastosowana została technologia o nazwie JBOD, czyli w gruncie rzeczy złożenie na jednej płytce laminowanej dwóch dysków (widzianych przez system jako jeden nośnik), współpracujących ze sobą za pośrednictwem dodatkowego kontrolera.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pojemność pojemnością, ale to rozwiązanie ma też pewne wady: producent deklaruje, że spodziewana wydajność takiego rozwiązania to około 10 tysięcy operacji IOPS przy losowym odczycie/zapisie. Nie będzie to zatem nośnik, którego warto używać do szybkiego odnajdowania małych plików, lecz raczej do zapisywania i przechowywania plików o dużej pojemności, np. filmów wideo. Cena nośnika o pojemności 4 TB ma wynosić około 500 dolarów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Microsoft przygotowuje własne karty SIM

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)