Darmowy Internet na piasku

Darmowy Internet na piasku

Darmowy Internet na piasku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
07.07.2009 15:15, aktualizacja: 07.07.2009 15:38

W dzisiejszych czasach chcąc wyjechać na urlop niejednokrotnie chcielibyśmy mieć dostęp do Internetu. Wiele osób czuje się nieswojo, gdy nie wiedzą czy nie otrzymali jakiejś ważnej wiadomości e-mail lub ważnego komunikatu na gadu-gadu. Jednocześnie pragniemy mieć dostęp do najczęściej odwiedzanych witryn lub chcemy móc skorzystać z naszych ulubionych usług dostępnych w sieci

Internet na wakacjach zapewnia nam również możliwość kontaktu ze znajomymi, którzy mogą się znajdować nawet w najdalszych zakątkach globu. Dobrze jest również móc prowadzić bloga lub własną stronę internetową i móc codziennie aktualizować wiadomości. Coraz więcej hoteli w Polsce zapewnia swoim gościom dostęp do Internetu - zazwyczaj za dodatkową opłatą, która wcale nie należy do małych. Co jednak mamy zrobić w sytuacji, gdy wynajmujemy pokój w pensjonacie w jednym z nadmorskich kurortów, albo wybieramy się w góry na obóz wędrowny lub pod namioty ze znajomymi. Naprzeciw wychodzą nam w tej sytuacji urzędy miejskie w miejscowościach turystycznych, które niejednokrotnie zapewniają bezpłatne hot-spoty obejmujące swoim zasięgiem najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Postanowiliśmy sprawdzić dostępność darmowego bezprzewodowego Internetu w najpopularniejszych miejscowościach letniskowych naszego kraju. Darmowe hot-spoty podzieliliśmy na trzy kategorie: punkty dostępowe obejmujące swoim zasięgiem plaże, hot-spoty w miejscowościach górskich oraz pozostałe punkty w miejscowościach wypoczynkowych, czyli hot-spoty dostępne w parkach, na placach miejskich i w tym podobnych miejscach.

Co jest potrzebne do przeglądania portalu tech.wp.pl na plaży

Potrzebne nam będzie urządzenie mobilne (laptop, palmtop, netbook lub telefon komórkowy) wyposażone w kartę sieciową bezprzewodową działającą w standardzie 802.11b/g. Jeżeli nie posiadamy komputera z wbudowaną kartą bezprzewodową możemy dokupić zewnętrzny adapter WLAN.

Opalanie z Internetem

W pierwszej części sprawdziliśmy, które z nadmorskich miejscowości umożliwiają turystom darmowe korzystanie z Internetu podczas opalania się na plaży. W kolejnych pozostałe rejony turystyczne.

Gdańsk zapewnia plażowiczom dostęp do Internetu w okolicach dwóch plaż: Brzeźno, sieć dostępna jest po obu stronach mola oraz 10. m w kierunku deptaka. Identyfikator sieci (SSID) to ATTU_HOTSPOT, a prędkość połączenia wynosi ok. 2 Mbit/s. Druga sieć bezprzewodowa obejmuje swoim zasięgiem promenadę przy plaży na Stogach. Wszystkie Gdańskie hot-spoty dostępne są w godz. 08:00 – 22:00 w sezonie turystycznym (od maja do października). W przyszłości Gdańsk planuje objąć zasięgiem sieci bezprzewodowej teren wszystkich plaż miejskich.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Gdynia oferuje bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie całej mariny jachtowej, na obszarze plaży śródmieście oraz w części Bulwaru Nadmorskiego (okolice rzeźby „gdyńskich rybek”. i restauracji „Barrakuda”). Identyfikator sieci to GDYNIA, a prędkość połączenia to podobnie jak w Gdańsku ok. 2Mbit/s.

W Sopocie znajduje się darmowy hot-spot zapewniany przez Wirtualną Polskę. Obejmuje on swoim zasięgiem ulicę Bohaterów Monte Cassino oraz lądową część mola. Do korzystania z tego punktu dostępowego wymagane jest jedynie posiadanie konta w serwisie www.wp.pl

Internet dla plażowiczów zapewnia również Ustka, gdzie nadajnik obejmuje swoim zasięgiem okolice latarni morskiej, promenadę oraz plażę. Identyfikator sieci to "hotspocik". Poniżej prezentujemy mapkę ukazującą zasięg sieci bezprzewodowej w Ustce.

Okolice plaży objęte są również bezprzewodowym Internetem w Kuźnicy, Władysławowie oraz na Helu, gdzie sygnał Internetu, podobnie jak w Sopocie zapewnia Wirtualna Polska. Urząd miejski w Darłowie poinformował nas natomiast, że właśnie uruchamia darmowy dostęp do Internetu na obszarze plaży miejskiej. Oddalając się trochę od plaży możemy również skorzystać z darmowego Internetu na rynku w Jastrzębiej Górze, w Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz na rynku Darłowa. Szczegółowe mapki zasięgu wszystkich darmowych hot-spotów Wirtualnej Polski można znaleźć na stronie wifi.wp.pl Natomiast nie uda nam się odebrać poczty na plażach w Międzyzdrojach, Łebie oraz Jastarni. Zaś informacji turystycznej w Krynicy Morskiej poinformowano nas jedynie, że plaża miejska została wydzierżawiona prywatnej firmie, nie wiadomo jednak czy zapewnia ona Internet dla plażowiczów. W kolejnych odsłonach sprawdzimy czy można wysłać maila nad Morskim Okiem lub mazurskich plaż.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)