W Kielcach darmowy internet dla mieszkańców

W Kielcach darmowy internet dla mieszkańców
Źródło zdjęć: © Alessio Milan / CC

09.07.2014 09:43, aktual.: 09.07.2014 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 20 miejscach w Kielcach uruchomiono nadajniki miejskiej sieci hotspotów
zapewniających bezpłatny dostęp do internetu - poinformował we wtorek dyrektor Zakładu Obsługi i Informatyki Urzędu Miasta Zygmunt Mazur.

Zgodnie z decyzją i warunkami określonymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) maksymalna prędkość przesyłania i odbierania danych wynosi 51. kbit/s. Oznacza to, że internauci, korzystający z sieci hotspotów mogą np. sprawdzić pocztę elektroniczną, korzystać z mediów społecznościowych czy szukać informacji turystycznych na miejskich stronach.

Tym samym Kielce dołączyły do miast, w których działa publiczna sieć bezpłatnego internetu. Jak wytłumaczył Mazur, o ostatecznym terminie jej uruchomienia zdecydowała UKE. "Uruchomienie w jednym czasie 2. hotspotów to ważna informacja nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów odwiedzających Kielce. To wartość dodana dla atrakcyjności miasta" - ocenił.

Zgodnie z wytycznymi regulatora (UKE) jednorazowa sesja korzystania z sieci nie może być dłuższa niż 4. minut, po czym musi nastąpić co najmniej 15-minutowa przerwa w korzystaniu z usługi. "Internauci nie muszą logować się w systemie czy pozyskiwać haseł np. drogą SMS, wystarczy, że zaakceptują regulamin korzystania z sieci, który pojawi się po otwarciu przeglądarki" - wyjaśnił Mazur.

Jak informuje kielecki Urząd Miasta, nadajniki działające w technologii WiFi zostały zlokalizowane w miejscach publicznych, na placach, w parkach, okolicach urzędów, szpitali oraz obiektów sportowych.

Po dwa nadajniki zostały zlokalizowane na siedzibach Urzędu Miasta przy Rynku oraz ulicy Strycharskiej. Pojedyncze urządzenia zapewniają zasięg w Rezerwacie "Kadzielnia", na Stadionie Miejskim przy ul Ściegiennego, Placu Moniuszki, Parku Staszica, na ul. Żytniej, w okolicach siedziby Straży Miejskiej przy ul. Ogrodowej, w Ogrodzie Botanicznym, w okolicach Hali Legionów, na Placu Artystów, w Rezerwacie "Wietrznia", w okolicach Pałacu Biskupów Krakowskich, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Czarnowie, w przyszłym szpitalu dziecięcym przy ul. Artwińskiego, w okolicach Kieleckiego Parku Technologicznego oraz na placu przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim.

Sieć nadajników powstała jako część dużego przedsięwzięcia e-Świętokrzyskie. Oprócz sieci hotspotów projekt obejmuje budowę m.in. 8. km sieci światłowodowej, 7 węzłów rdzeniowych, infrastrukturę w 150 jednostkach miejskich za łączną kwotę 26 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)