Co piszą Twoi znajomi w sieci? Google Ci odpowie

Co piszą Twoi znajomi w sieci? Google Ci odpowie
Źródło zdjęć: © google

27.10.2009 15:22, aktual.: 27.10.2009 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opinie znajomych będzie można znaleźć poprzez wyszukiwarkę Google, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m. in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach www.

Opinie znajomych będzie można znaleźć poprzez wyszukiwarkę Google, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m. in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach www. Kilka dni temu wyszukiwarka Google zaczęła indeksować mikroblogi z Twittera, jednak Google jest na dobrej drodze, aby indeksować np. Naszą-Klasę (Śledzika), Blip, Facebooka, czy popularne polskie blogi.

Google Social Search to ogłoszona właśnie eksperymentalna funkcja, pozwalająca odnaleźć treści dostępne publicznie w sieci, pochodzące z internetowego kręgu znajomych użytkownika. Osoby korzystające z Social Search na dole wyników wyszukiwania będą mogły często zobaczyć zestaw dodatkowych linków, oznaczonych jako „Wyniki osób z Twojego kręgu znajomych”. Będą one prowadzić do powiązanych tematycznie stron internetowych, blogów, mikroblogów, a także innych, dostępnych publicznie treści, pochodzących od internetowych przyjaciół i kontaktów użytkownika.

Załóżmy dla przykładu, że planujemy wycieczkę do Kairu, a nasz przyjaciel opisał akurat w swoim blogu najlepsze noclegi w tej części świata. W takiej sytuacji usługa Google Social Search odnajdzie właśnie ten wpis, co zdecydowanie ułatwi nam wyszukiwanie, bo pokazuje treści i opinie, na których najbardziej nam zależy.

Obraz

„Chodzi o to, aby wyniki wyszukiwania były jak najbliżej odpowiadające użytkownikowi. W przypadku niektórych zapytań, materiały opublikowane w internecie przez naszych przyjaciół mogą być dokładnie tym, czego szukamy”. – mówi Tom Stocky, dyrektor ds. zarządzania produktami w Google. „Jeżeli np. szukam recenzji filmu, a jeden z moich przyjaciół zrecenzował go na swoim blogu, to dokładnie tego typu materiały będą dla mnie przydatne, a nasze nowe narzędzie zdecydowanie ułatwia ich odszukiwanie.”

Z eksperymentalnego rozwiązania, dostępnego w Google Labs skorzystać może każdy zalogowany posiadacz konta Google. Usługa Social Search pokazuje wyniki od znajomych użytkownika, np. przyjaciół z czatu Google, a także kontaktów w serwisach społecznościowych, które wyszczególnimy w profilu Google. Przykładowo, jeżeli użytkownik dodał do profilu Google swoje konto w serwisie Twitter, wówczas wpisy od ludzi, których śledzi, mogą pojawiać się w społecznościowych wynikach wyszukiwania. Usługa jest transparentna, użytkownik widzi skąd dana osoba znalazła się w kręgu znajomych, a także ma pełną kontrolę nad swoimi kontaktami.

Usługa Google Social Search jest dostępna w angielskiej wersji językowej w Google Labs, pod adresem www.google.com/labs. Aby założyć swój profil Google lub zmienić jego ustawienia, należy przejść na stronę www.google.com/profiles.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także