Co piszą Twoi znajomi w sieci? Google Ci odpowie

Co piszą Twoi znajomi w sieci? Google Ci odpowie

Co piszą Twoi znajomi w sieci? Google Ci odpowie
Źródło zdjęć: © google
27.10.2009 15:22, aktualizacja: 27.10.2009 15:32

Opinie znajomych będzie można znaleźć poprzez wyszukiwarkę Google, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m. in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach www.

Opinie znajomych będzie można znaleźć poprzez wyszukiwarkę Google, która wyświetli linki do ich publicznych wpisów m. in. na blogach, mikroblogach, forach internetowych i innych stronach www. Kilka dni temu wyszukiwarka Google zaczęła indeksować mikroblogi z Twittera, jednak Google jest na dobrej drodze, aby indeksować np. Naszą-Klasę (Śledzika), Blip, Facebooka, czy popularne polskie blogi.

Google Social Search to ogłoszona właśnie eksperymentalna funkcja, pozwalająca odnaleźć treści dostępne publicznie w sieci, pochodzące z internetowego kręgu znajomych użytkownika. Osoby korzystające z Social Search na dole wyników wyszukiwania będą mogły często zobaczyć zestaw dodatkowych linków, oznaczonych jako „Wyniki osób z Twojego kręgu znajomych”. Będą one prowadzić do powiązanych tematycznie stron internetowych, blogów, mikroblogów, a także innych, dostępnych publicznie treści, pochodzących od internetowych przyjaciół i kontaktów użytkownika.

Załóżmy dla przykładu, że planujemy wycieczkę do Kairu, a nasz przyjaciel opisał akurat w swoim blogu najlepsze noclegi w tej części świata. W takiej sytuacji usługa Google Social Search odnajdzie właśnie ten wpis, co zdecydowanie ułatwi nam wyszukiwanie, bo pokazuje treści i opinie, na których najbardziej nam zależy.

288755250952026259

„Chodzi o to, aby wyniki wyszukiwania były jak najbliżej odpowiadające użytkownikowi. W przypadku niektórych zapytań, materiały opublikowane w internecie przez naszych przyjaciół mogą być dokładnie tym, czego szukamy”. – mówi Tom Stocky, dyrektor ds. zarządzania produktami w Google. „Jeżeli np. szukam recenzji filmu, a jeden z moich przyjaciół zrecenzował go na swoim blogu, to dokładnie tego typu materiały będą dla mnie przydatne, a nasze nowe narzędzie zdecydowanie ułatwia ich odszukiwanie.”

Z eksperymentalnego rozwiązania, dostępnego w Google Labs skorzystać może każdy zalogowany posiadacz konta Google. Usługa Social Search pokazuje wyniki od znajomych użytkownika, np. przyjaciół z czatu Google, a także kontaktów w serwisach społecznościowych, które wyszczególnimy w profilu Google. Przykładowo, jeżeli użytkownik dodał do profilu Google swoje konto w serwisie Twitter, wówczas wpisy od ludzi, których śledzi, mogą pojawiać się w społecznościowych wynikach wyszukiwania. Usługa jest transparentna, użytkownik widzi skąd dana osoba znalazła się w kręgu znajomych, a także ma pełną kontrolę nad swoimi kontaktami.

Usługa Google Social Search jest dostępna w angielskiej wersji językowej w Google Labs, pod adresem www.google.com/labs. Aby założyć swój profil Google lub zmienić jego ustawienia, należy przejść na stronę www.google.com/profiles.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)