Twoi znajomi na Facebooku zdecydują o twojej... zdolności kredytowej?

Twoi znajomi na Facebooku zdecydują o twojej... zdolności kredytowej?12.08.2015 09:21
Twoi znajomi na Facebooku zdecydują o twojej... zdolności kredytowej?
Źródło zdjęć: © chip.pl

Facebook - najpotężniejsza platforma społecznościowa na świecie - uzależnił masę użytkowników na całym świecie. Czy powinno nas zatem dziwić to, że teraz chce w jak najszerszy sposób wykorzystać swój wpływ? Nowy patent zgłoszony przez Facebooka sugeruje, że na podstawie sieci naszych znajomych kredytodawcy będą mogli... obliczyć naszą zdolność kredytową.

Zabawne? Raczej przerażające. Już niedługo, tuż przed złożeniem wniosku o kredyt być może będziecie musieli usunąć niektórych z waszych facebookowych znajomych. Wszystko za sprawą nowych narzędzi, nad którymi pracuje serwis.

Biuro Patentów i znaków Towarowych USA (UPSTO) udostępniło informację na temat najnowszych pomysłów Marka Zuckerberga. W złożonym wniosku patentowym opisane są m.in. nowe funkcje, które pomogą walczyć ze spamem i znacznie ulepszyć wyniki wyszukiwania, jednak mechanizm kredytowy okazał się "najciekawszym" wątkiem opisanym we wniosku. O co chodzi?

Facebook będzie bardzo aktywnie interesować się... wypłacalnością swoich użytkowników. Ta może zadecydować o zaakceptowaniu kredytowania lub odrzuceniu wniosku kredytobiorcy. Jakim cudem? Mechanizm miałby się opierać na autoryzowanych węzłach, do których miałyby dostęp banki. Nie rozumiem tylko, dlaczego o tejże wypłacalności czy zdolności kredytowej mają decydować osoby, które mamy w gronie znajomych na FB. Czy to oznacza, że najlepiej w swoich szeregach trzymać samych bogaczy, a niezbyt majętnych szybko się pozbyć?

Niezupełnie (chociaż nie jest to żadne pocieszenie), ponieważ serwis ma analizować również nasz stopień "zażyłości" z poszczególnymi użytkownikami i skupi się głównie na tych, z którymi mamy "najwięcej do czynienia". Czy zatem wystarczy nie lajkować, nie komentować, nie szerować postów biedniejszych osób, najlepiej też nie pisać z nimi za często, żeby _ fejs _nie "pomyślał", że są naszymi bliskimi znajomymi i nie zaczął analizować ich portfela? To jest zabawne.

Serwis _ dobreprogramy.pl _ dodaje: Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że w ostatnim czasie nasiliły się wobec serwisu zarzuty o dążenie do jak najskuteczniejszego spieniężania danych użytkowników bez względu na środki.

Być może to moja nadinterpretacja, ale bardzo nie podobają mi się manewry portalu społecznościowego na tym polu. Bankowość (tu: konkretnie same kredyty) i portal społecznościowy nie powinny iść ze sobą w parze. Miejmy nadzieję, że jednak ten patent - jeśli zostanie wykorzystany - będzie służyć zupełnie innym celom i nie powinniśmy się obawiać nadmiernej aktywności serwisu i zbyt dużego zainteresowania naszymi finansami.

_ Sebastian Kupski - Wirtualna Polska / chip.pl / lifehacking / dobreprogramy _

Warto obejrzeć! Fałszywe posty na Facebooku:

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)