Co ma nowy SkyDrive, czego nie mają Dropbox i Dysk Google

Co ma nowy SkyDrive, czego nie mają Dropbox i Dysk Google

Co ma nowy SkyDrive, czego nie mają Dropbox i Dysk Google
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.06.2013 09:30

SkyDrive był jednym z pierwszych e-dysków na rynku. Od dłuższego czasu jednak się nie rozwija pod kątem dostępnych funkcji, a jedynie pod kątem interfejsu użytkownika. Nadszedł jednak czas na zmianę.

Dysk internetowy Microsoftu należał do prekursorów tego typu usług. Dziś jednak różni się od konkurencji niuansami. Microsoft skupił się na tworzeniu aplikacji dla swojego e-dysku, nowym interfejsie webowym i innymi mniej lub bardziej istotnymi rzeczami, które jak najbardziej ulepszają usługę, ale w żadnym wypadku nie zwiększają jej możliwości. Na konferencji BUILD zaprezentowano jego nowe możliwości.

SkyDrive będzie ściśle zintegrowany z Windows 8.1. Do tego stopnia, że system, oraz wszystkie zainstalowane aplikacje, będą go widziały jako dostępną pamięć lokalną do wykorzystania. Microsoftowi bardzo zależy na tym, byś trzymał jak najwięcej danych w chmurze. Ma to niewątpliwą zaletę: masz dostęp do swoich plików gdziekolwiek jesteś, z jakiegokolwiek urządzenia korzystasz. Gigant może mieć jednak problem z przekonywaniem do tego swoich użytkowników w świetle afery PRISM. Zresztą nie tylko on.

SkyDrive jednak zyskał jedną, dodatkową zaletę, poza ścisłą integracją z Windows. Jak już wspominaliśmy wcześniej, Microsoftowi zależy, byś trzymał jak najwięcej danych w chmurze, które synchronizują się z twoim urządzeniem. Niech więc tak będzie. Powiedzmy, że wykupiliśmy 10. GB dodatkowej przestrzeni i je zapełniliśmy. Wszystko jest w porządku, dopóki korzystamy z naszego notebooka z pojemnym dyskiem. A co z tabletem, na którym mamy 32 GB wolnego miejsca?

SkyDrive inteligentnie dba o zajmowane przez synchronizowane dane miejsce. Nie pobiera całych plików, a ich metadane. Dopiero jak nas jakiś plik zainteresuje, pobiera go w całości i przetrzymuje na dysku. Jeżeli przez dłuższy czas do niego nie zaglądamy, ponownie jest on zamieniany na same metadane. Jeżeli często go otwieramy, jest dostępny cały czas w trybie offline.

Zwróćcie uwagę na różnice pomiędzy objętością folderu a zajmowanym faktycznie miejscem A po co w ogóle pobierać te metadane? Jak już wspominaliśmy wyżej, SkyDrive ma nie być czymś dostępnym za pomocą dedykowanej aplikacji czy witryny internetowej, a pełnić rolę taką samą, jak pamięć lokalna. Chodzi o... indeksowanie przez wyszukiwarkę Windows. Za każdym razem, gdy szukasz jakiegoś pliku, wyniki ze SkyDrive pojawiają się błyskawicznie, dokładnie tak samo, jak w przypadku danych z pamięci lokalnej.

Całość robiła dobre wrażenie. Faktycznie, podczas prezentacji usługi działało to bezbłędnie. Oczywiście na wydajnym komputerze i szybkiej sieci Wi-Fi, ale ciężko było odróżnić przeglądanie danych przetrzymywanych lokalnie od tych w chmurze. Co ważne, przy zużyciu minimum pamięci podręcznej.

Rzecz jasna, przynajmniej na razie, te możliwości dostępne są tylko na Windows 8.1. Inne systemy muszą dalej zadowolić się dedykowaną aplikacją, która albo synchronizuje wszystkie dane, albo tylko ręcznie wskazane przez nas foldery.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Adobe ma dosyć – nie będzie już ścigać za piractwo"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)