Cmentarny GPS - pokazuje, jak trafić do grobu

Cmentarny GPS - pokazuje, jak trafić do grobu

Cmentarny GPS - pokazuje, jak trafić do grobu
Źródło zdjęć: © Kudak / Wikimedia / CC
14.09.2012 15:13, aktualizacja: 17.09.2012 10:27

Easy Grave (ang. łatwy grób) - tak nazywa się specjalny program, pozwalający
odszukać na cmentarzu najkrótszą drogę do grobu, który chce się odwiedzić. Testowany obecnie "cmentarny GPS" opracowali naukowcy z uniwersytetu w regionie Molise na południu Włoch.

Program do komputerów osobistych zapowiadany jest jako bardzo przydatny dla wszystkich, którzy gubią się w labiryntach alejek nekropolii.

Funkcjonuje on w bardzo prosty sposób; zamiast nazwy ulicy, jak w normalnej nawigacji GPS, należy wprowadzić do niego imię i nazwisko zmarłego, którego grobu się szuka. Wyświetla się mapa cmentarza, a wraz z nią informacje, w jaki sposób najszybciej dojść do poszukiwanego miejsca spoczynku.

Twórcy programu Filiano Di Maria i Giovanni Capobianco wyjaśnili, że Easy Grave opracowuje najkrótszą trasę na podstawie map satelitarnych, a także cyfrowych fotografii cmentarzy.

Eksperymenty przeprowadzono na cmentarzu komunalnym w miasteczku Venafro koło Isernii w Molise. Wszystkie dane dotyczące poszczególnych grobów naniesiono na jego mapę satelitarną.

Obecnie autorzy programu pracują nad jego najnowszą wersją, czyli aplikacją na smartfony. Zapowiedź ta wywołała duże zainteresowanie włoskich mediów, spodziewających się wielkiego sukcesu aplikacji.

Posługując się telefonem będzie można bez problemu dojść do każdego grobu bez konieczności wracania do bramy, by odnaleźć właściwą alejkę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)