Galileo nie działa. Poważna awaria Europejskiego Systemu Nawigacji

Galileo nie działa. Poważna awaria Europejskiego Systemu Nawigacji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska

15.07.2019 10:01, aktual.: 15.07.2019 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Awaria systemu Galileo trwa już kilka dni. To pierwsza w historii, tak długa usterka Europejskiego Systemu Nawigacji.

Europejski System Nawigacji Satelitarnej Galileo przestał działać. Jak donosi portal kosmonauta.net awaria trwa od 11 lipca. Około godziny 13:00 CEST satelity przestały nadawać informacje, które odbiorniki sygnału GNNS wykorzystują do określania pozycji.

Sytuacja nadal pozostaje bez zmian. Wszystkie działające satelity, wykorzystywane przez system Galileo nie przekazują właściwego sygnału. Ich sygnał otrzymał status "NOT USABLE", a status operacyjny dla osób używających systemu określany jest jako "SERVICE OUTAGE".

Co jest przyczyną awarii Galileo?

Portal insidegnss.com informuje, że awaria jest prawdopodobnie związana z PTF (Precise Timing Facility), czyli elementem infrastruktury naziemnej, który jest zlokalizowany we Włoszech. Jego zadaniem jest koordynowanie czasu systemu Galileo wobec czasu uniwersalnego UTC.

Jak podkreśla insidegnss.com, eksperci z Agencji Europejskiej GNSS pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby przywrócić usługi systemu Galileo tak szybko, jak to możliwe.

System Galileo, uruchomiony w grudniu 2016 roku miał być alternatywą dla popularnych systemów nawigacji satelitarnej, w tym amerykańskiego GPS czy rosyjskiego GLONASS. Jego główną zaletą miał być mniejszy promień błędu. Trwająca tak długo awaria budzi jednak wiele wątpliwości odnośnie jego niezawodności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)