Bravia V5 - nowa generacja energooszczędnych telewizorów Sony

Bravia V5 - nowa generacja energooszczędnych telewizorów Sony

20.01.2009 12:35, aktual.: 21.01.2009 07:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński gigant zapowiedział premierę nowej linii cyfrowych telewizorów Bravia. Sony produkując modele reprezentujące serię V5 postawiło na energooszczędność - premierowe odbiorniki będą samoczynnie wyłączać się, gdy w ich pobliżu nie będzie żadnego widza.

Wspomnianą funkcjonalność ma zapewnić nowym telewizorom mały sensor zamontowany pod ekranem, którego zadaniem jest monitorowanie obecności widzów w pokoju. Kiedy czujnik wykryje, że przed telewizorem nie ma żywej duszy, odetnie zasilanie matrycy, a przywróci je, gdy widz z powrotem zasiądzie przed ekranem. Co ciekawe, w czasie, gdy matryca nie jest zasilana, pozostałe obwody telewizora funkcjonują (w ten sposób dźwięk pozostaje słyszalny). Jednakże i one zostaną automatycznie wyłączone, gdy czas nieobecności użytkownika przekroczy 3. minut - telewizor przejdzie w tryb czuwania.

Obraz
© (fot. Sony)

Producent informuje, że rozwiązanie to może ograniczyć zużycie energii nawet o 50 procent.

40-calowy model Bravia V5 ma zużywać 129 watów, a 46-calowy - 153 waty. To znaczna poprawa w porównaniu z zapotrzebowaniem, jakie charakteryzowało odbiorniki z serii V1, wprowadzone rok temu (modele o podobnych przekątnych zużywały odpowiednio 217 i 263 waty). Opisywane urządzenia już w lutym br. trafią do sprzedaży w Japonii (w przeliczeniu ich cena wynieść ma ok. 2,3 za model 40" i 3,1 tys. dolarów za odbiornik 46"), a jeszcze w pierwszym półroczu 2009 r. będą dostępne w Ameryce. Data premiery europejskiej pozostaje narazie niewiadomą.

Podświetlenie matrycy ciekłokrystalicznej pozostaje jednym z najbardziej energożernych elementów konstrukcji nowoczesnego telewizora LCD. W najnowszych projektach odbiorników stosowane jest rozwiązanie polegające na tym, że podświetlenie jest dostosowywane do wyświetlanego obrazu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)