Intel Core M: całkiem nowa generacja procesorów mobilnych

Intel Core M: całkiem nowa generacja procesorów mobilnych

Intel Core M: całkiem nowa generacja procesorów mobilnych
Źródło zdjęć: © chip.pl
07.09.2014 12:19, aktualizacja: 07.09.2014 12:46

Jedną z kategorii sprzętu, który rozwija się obecnie wyjątkowo dynamicznie, są różnego rodzaju hybrydy tabletów i niedużych laptopów, z odłączaną lub na różne sposoby "zawijaną" klawiaturą. Większość nowych urządzeń tego typu pracować będzie w oparciu o procesor Intel Core M.

Co ciekawe, powierzchnię nowego procesora udało się zmniejszyć (o 50 procent w stosunku do poprzedniej generacji), przy równoczesnym ograniczeniu poboru mocy do ok. 4,5 W. TDP obniżone zostało aż o około 60 procent. Te dwa czynniki sprawiają, że nowe urządzenia wykorzystujące procesory Intel Core M mogą być mniejsze, a przede wszystkim cieńsze - poniżej 9 mm grubości.

Premiera firmy Intel zbiegła się zresztą na IFA z prezentacją nowych produktów wykorzystujących ten procesor. Firma wymieniła około 20 nowych urządzeń z Intel Core M, wśród których znajdują się na przykład zaprezentowane na targach Acer Aspire Switch 12, Asus Zenbook UX305, Dell Latitude 13 7000, HP Envy x2 albo Lenowo ThinkPan Helix 2.

Warto dodać, że procesory z rodziny Intel Core M dostępne będą w kilku wersjach: M-5Y10/5Y10a (taktowane zegarem do 2 GHz) oraz M-5Y70 (zegar do 2,6 GHz). Ta ostatnia to zdecydowanie najwydajniejszy procesor Intel Core M, dostępny również z technologią Intel vPro do zastosowań biznesowych (wbudowane funkcje zabezpieczeń do ochrony danych, tożsamości użytkownika i dostępu do sieci). W ramach nowej platformy Intel oferuje też inne rozwiązania, takie jak IntelŸ Wireless Display 5.0, łączność 802.11ac drugiej generacji oraz - w przyszłości - bezprzewodowe dokowanie poprzez WiGig.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: NVIDIA chce zablokować sprzedaż Samsungów Galaxy i Note

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)