Biodegradowalne futerały do telefonów

Biodegradowalne futerały do telefonów

Biodegradowalne futerały do telefonów
Źródło zdjęć: © Hama
07.07.2011 14:27, aktualizacja: 12.07.2011 15:01

Pierwsze w Europie futerały do smartfonów wykonane z ekologicznego plastiku trafiły do oferty Hama i niedługo zawitają na polski rynek. Niemieckie etui - przeznaczone do modelu Apple iPhone 4 oraz Samsung Galaxy S I9100 - składają się w 100% z surowca odnawialnego - tzw. liquid wood

Futerały Hama można po zużyciu wielokrotnie przetwarzać bez skutków ubocznych dla środowiska naturalnego. Ekologiczne tworzywo z Niemiec ma wszelkie właściwości plastiku, a więc jest trwałe i odporne na wodę. Powstało z myślą o produkcji zabawek, akcesoriów biurowych i elektronicznych, mebli, butów, jak również części samochodowych.

Obraz
© (fot. Hama)

Ekologiczny surowiec liquid wood (oferowany także pod zastrzeżoną nazwą Arboform, gdyż słowo "arbo" oznacza po łacinie "drzewo") został wynaleziony przez dwóch niemieckich naukowców z firmy Tecnaro. Jego pełna biodegradacja jest możliwa dzięki temu, że został wykonany z naturalnej ligniny. Dlatego rozkłada się - podobnie, jak zwykłe drzewo - na trzy części składowe: wodę, próchnicę (humus) oraz dwutlenek węgla, który jest następnie wykorzystywany przez rośliny do podtrzymywania ich procesów życiowych.

Lignina to jeden z trzech składników drewna, który jest "wytrącany" podczas produkcji papieru (obok celulozy i hemicelulozy). Ponieważ jest traktowany jako substancja odpadowa, do produkcji Arboformu nie jest potrzebna specjalna wycinka drzew. Wystarczy sięgnąć po odpady z produkcji papieru. Przedstawiciele Tecnaro twierdzą, że aktualna dostępność ligniny na rynku wystarcza do produkcji Arboformu w ilości zdolnej do zastąpienia światowej produkcji plastiku w około 25%.

Ze względu na wyjątkowe właściwości Arboformu, premiera wykonanych z tego materiału eleganckich butów Sergio Rossi odbyła się podczas pokazu proekologicznego filmu "Home - S.O.S Ziemia!" wyprodukowanego przez Luca Bessona. Wynalazcy materiału, z którego wykonano między innymi akcesoria Hama, otrzymali w 201. roku Nagrodę Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) przyznawaną tym, których wynalazki odniosły wybitny sukces w Europie.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe produkty Hama trafią na polski rynek. Nieznane są także jeszcze ich ceny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)