Biodegradowalne futerały do telefonów

Biodegradowalne futerały do telefonów07.07.2011 14:27
Biodegradowalne futerały do telefonów
Źródło zdjęć: © Hama

Pierwsze w Europie futerały do smartfonów wykonane z ekologicznego plastiku trafiły do oferty Hama i niedługo zawitają na polski rynek. Niemieckie etui - przeznaczone do modelu Apple iPhone 4 oraz Samsung Galaxy S I9100 - składają się w 100% z surowca odnawialnego - tzw. liquid wood

Futerały Hama można po zużyciu wielokrotnie przetwarzać bez skutków ubocznych dla środowiska naturalnego. Ekologiczne tworzywo z Niemiec ma wszelkie właściwości plastiku, a więc jest trwałe i odporne na wodę. Powstało z myślą o produkcji zabawek, akcesoriów biurowych i elektronicznych, mebli, butów, jak również części samochodowych.

288771839927531667
Źródło zdjęć: © (fot. Hama)

Ekologiczny surowiec liquid wood (oferowany także pod zastrzeżoną nazwą Arboform, gdyż słowo "arbo" oznacza po łacinie "drzewo") został wynaleziony przez dwóch niemieckich naukowców z firmy Tecnaro. Jego pełna biodegradacja jest możliwa dzięki temu, że został wykonany z naturalnej ligniny. Dlatego rozkłada się - podobnie, jak zwykłe drzewo - na trzy części składowe: wodę, próchnicę (humus) oraz dwutlenek węgla, który jest następnie wykorzystywany przez rośliny do podtrzymywania ich procesów życiowych.

Lignina to jeden z trzech składników drewna, który jest "wytrącany" podczas produkcji papieru (obok celulozy i hemicelulozy). Ponieważ jest traktowany jako substancja odpadowa, do produkcji Arboformu nie jest potrzebna specjalna wycinka drzew. Wystarczy sięgnąć po odpady z produkcji papieru. Przedstawiciele Tecnaro twierdzą, że aktualna dostępność ligniny na rynku wystarcza do produkcji Arboformu w ilości zdolnej do zastąpienia światowej produkcji plastiku w około 25%.

Ze względu na wyjątkowe właściwości Arboformu, premiera wykonanych z tego materiału eleganckich butów Sergio Rossi odbyła się podczas pokazu proekologicznego filmu "Home - S.O.S Ziemia!" wyprodukowanego przez Luca Bessona. Wynalazcy materiału, z którego wykonano między innymi akcesoria Hama, otrzymali w 201. roku Nagrodę Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) przyznawaną tym, których wynalazki odniosły wybitny sukces w Europie.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe produkty Hama trafią na polski rynek. Nieznane są także jeszcze ich ceny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)