Miliony starych telefonów trafiają na wysypisko. Co dalej?

Miliony starych telefonów trafiają na wysypisko. Co dalej?

Miliony starych telefonów trafiają na wysypisko. Co dalej?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
02.04.2012 10:50, aktualizacja: 02.04.2012 15:24

Naukowcy z Chin opracowali metodę recyklingu telefonów komórkowych, dzięki której ze 100 milionów aparatów wyrzucanych rocznie w Chinach można uzyskać 1500 kg złota, 30 ton srebra i 1000 ton miedzi.

Według raportu specjalistów z Uniwersytetu Zhongshan, ze zużytych komórek można odzyskać 4. proc. zawartych w nich plastików, 20 proc. miedzi i 10 proc. ceramiki. Około 80 proc. odzyskanych surowców może być ponownie użyte do produkcji elektroniki i sprzętu AGD - poinformowała chińska gazeta Qingnianbao.

Telefony komórkowe są wielkim zagrożeniem dla środowiska. Na świecie wyrzucanych jest ich rocznie ponad 40. mln, z czego jedna czwarta przypada na Chiny. Z raportu Komisji Ochrony Środowiska UNEP przy ONZ wynika, że w 2020 roku liczba zużytych aparatów wzrośnie siedmiokrotnie. Chińczycy stoją przed poważnym problemem, ponieważ wprowadzony w 2011 roku system recyklingu sprzętu AGD i elektroniki nie obejmuje popularnych komórek.

Z badań wynika, że około 4. proc. użytkowników telefonów komórkowych stare aparaty przechowuje w domu, 10 proc. - podarowuje krewnym i przyjaciołom, a ponad 50 proc. sprzedaje drobnym handlarzom ulicznym.

W starych komórkach znajduje się ołów, kadm, rtęć i inne substancje trujące. Gdyby zostały wyrzucone bezpośrednio do ziemi, mogłyby poważnie zanieczyścić wody gruntowe. Stopień tych zanieczyszczeń jest 100-krotnie wyższy niż przy wyrzuceniu zwykłej baterii. Jeden telefon jest w stanie zatruć 6. tys. litrów wody. Spalenie starych komórek powoduje natomiast wydzielanie szkodliwych substancji, włącznie z chlorem i dioksynami powodującym raka.

Obecnie w Chinach jest wiele warsztatów zajmujących się utylizacją starych telefonów. Ale robią to tylko dla zysku, bez odpowiedniego przygotowania. Produktem ubocznym, wylewanym wprost do ścieków, są odczynniki chemiczne, zawierające szkodliwe substancje.

Według doniesień chińskiego portalu dotyczącego przemysłu elektronicznego wskaźnik recyklingu zużytych komórek w świecie to 3 proc., a w Chinach tylko 1 proc. W latach 2005-201. firma Nokia wprowadziła program recyklingu telefonów komórkowych. W wyniku tej akcji zutylizowano 160 ton aparatów i innych akcesoriów z nimi związanych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)