Bezpłatny serwis dla mediów polonijnych

Bezpłatny serwis dla mediów polonijnych

Bezpłatny serwis dla mediów polonijnych
Źródło zdjęć: © © kreizihorse - Fotolia.com
03.10.2014 10:12, aktualizacja: 03.10.2014 11:34

Polska Agencja Prasowa i Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamiają
Serwis Mediów Polonijnych. Bezpłatny, poświęcony Polsce i Polonii serwis jest skierowany do mediów polskich funkcjonujących poza krajem; będą one mogły bezpłatnie wykorzystywać publikowane w nim teksty.

W serwisie znajdą się artykuły dotyczące ważnych wydarzeń politycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych w Polsce oraz przedsięwzięć realizowanych przez Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Wysokiej jakości serwis stanowił będzie wiarygodne i atrakcyjne źródło informacji o Polsce i Polonii dla polskiej diaspory za granicą - zapowiada MSZ.

Redaktor naczelna PAP Katarzyna Buszkowska zwróciła uwagę, że współczesna Polonia jest bardzo zróżnicowana. "Dziś nie ma jednej określonej Polonii - inna jest w Stanach Zjednoczonych, inna na Wschodzie, jeszcze inną grupą są Polacy emigrujący do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chcemy do nich dotrzeć poprzez media polonijne - pokazać, co dzieje się w Polsce, zainteresować tym, co robią Polacy w innych krajach, jakie prowadzą projekty, jakie odnoszą sukcesy, jak włączają się w aktywność lokalnej społeczności. Interesuje nas ich aktywność, ale także jak działa prawo, jakie są ułatwienia i wreszcie jakie inicjatywy polonijne" - powiedziała.

"To wszystko, jak liczymy, złoży się na obraz polonijny. Niewątpliwie internet kontakty międzyludzkie czyni łatwiejszymi, dostarcza informacji, ale gubimy się w ich nadmiarze. Informacje przygotowane dla mediów polonijnych mają nam pomóc zobaczyć to, co jest interesujące dla Polaków mieszkających za granicą, zarówno o tym, co dzieje się w Polsce, jak i tego, co robi Polonia gdzieś indziej" - wyjaśnia redaktor naczelna PAP.

Polska Agencja Prasowa ma ponad 2. korespondentów zagranicznych.

Serwis Mediów Polonijnych będzie udostępniany bez żadnych opłat, na zasadzie bezpłatnej licencji, do dowolnego wykorzystania przez media - drukowane, internetowe, stacje radiowe i telewizje. Serwis będzie aktualizowany raz w tygodniu; będzie zawierał około dziesięciu gotowych do publikacji materiałów - w formie wywiadów, artykułów, reportaży oraz tekstów informacyjnych, wzbogaconych o zdjęcia i infografiki.

Serwis dostępny jest po zalogowaniu się na www.smp.pap.pl, loginy i hasła będą przesłane zainteresowanym redaktorom i wydawcom mediów polonijnych przez Polską Agencję Prasową. W tym celu należy kontaktować się z Magdaleną Syską: tel. (22. 509 28 21, m.syska@pap.pl. W PAP uzyskać można również pierwszą edycję serwisu w formie PDF.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)