Bezpieczne Walentynki - eksperci radzą

Bezpieczne Walentynki - eksperci radzą

Bezpieczne Walentynki - eksperci radzą
Źródło zdjęć: © IDG.pl
12.02.2010 15:30, aktualizacja: 12.02.2010 15:40

Dzień zakochanych to tylko jedna z licznych okazji, z których cybeprzestępcy korzystają, by dać się we znaki internautom. Specjaliści z Panda Labs nazywają Walentynki "dobrze rozwiniętym elementem kalendarza bezpieczeństwa IT". I nic w tym dziwnego - jak co roku w połowie lutego firmy antywirusowe ostrzegają przed wzmożoną aktywnością złośliwego oprogramowania.

Dzień św. Walentego w Sieci stoi pod znakiem wzmożonej wymiany poczty elektronicznej, wiadomości przesyłanych przez komunikatory internetowe i publikowanych w serwisach społecznościowych. To wymarzona sytuacja dla twórców złośliwego oprogramowania, którzy upatrują w niej szansy na przeprowadzenie skutecznego ataku.

Przedstawiciele PandaLabs zwracają uwagę, że ulubioną taktyką cyberprzestępców jest inżynieria społeczna, czyli namawianie nieświadomych użytkowników do wykonania określonych czynności, aby wyłudzić od nich informacje. "Odpowiednio dobrane techniki inżynierii społecznej w połączeniu z oprogramowaniem typu crimeware sprawiają, że użytkownicy sami udostępniają swoje dane lub instalują złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje informacje i przekazuje je oszustom" - przestrzega PandaLabs.

O zachowaniu wzmożonych środków ostrożności przypomina też Kroll Ontrack, spółka zajmująca się odzyskiwaniem danych. Zdaniem przedstawicieli firmy należy zwrócić szczególną uwagę na próby phishingu, bowiem w przededniu święta zakochanych wiele osób dokonuje jeszcze zakupów przez Internet.

Aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci utraty prywatnych danych, warto stosować się do kilku wskazówek. Chociaż niektóre z rad wydają się oczywiste i zna je każdy internauta mający podstawowe pojęcie o medium, z którego na co dzień korzysta, warto je przypomnieć - w ferworze walentynkowej korespondencji łatwiej o nieuwagę.
- Uważaj na listy e-mail i wiadomości otrzymywane w serwisach społecznościowych, otrzymywane od nieznanych osób. Nie otwieraj załączników do takich wiadomości, zwłaszcza plików sugerujących, że ich zawartość to walentynkowa kartka.
- Nie otwieraj linków w wiadomościach e-mail, nawet jeśli pochodzą z wiarygodnych źródeł. Zamiast tego - bezpośrednio wpisuj adres URL w przeglądarce. Jeśli strona wydaje się podejrzana, zamknij program.
- Kupując w Internecie, korzystaj z usług serwisów o potwierdzonej reputacji, oferujących bezpieczne transakcje z użyciem szyfrowania wprowadzanych danych. Sprawdzaj certyfikaty bezpieczeństwa serwisów transakcyjnych.
- Unikaj korzystania z komputerów współdzielonych lub publicznych (np. w kafejkach internetowych) do wykonywania transakcji płatniczych lub odwiedzania serwisów i uslug wymagających podania hasła bądź innych danych osobowych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)