Czy WiFi w Warszawie jest bezpieczne?

Czy WiFi w Warszawie jest bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

16.02.2011 15:26, aktual.: 16.02.2011 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab Polska przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Warszawie. Raport stanowi część drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast.

Trasa

W tym roku w Warszawie przebadanych zostało ponad 3 50. sieci bezprzewodowych. Jest to wynik lepszy niż uzyskany przy skanowaniu w 2009 roku, kiedy wykryto około 3 000 sieci. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem i spaceru.

Poniższe mapki pokazują dwie trasy, na jakich przeprowadzono badanie. Są one bardzo podobne do tych z 200. roku. Celowo wybraliśmy podobne trasy przejazdu - dzięki temu łatwiej dostrzec różnice w zabezpieczeniach w stosunku do ostatniego raportu. Łączna długość trasy wyniosła 25 km.

Obraz
© Rys. 1. Pierwsza trasa badania (kliknij, aby powiększyć) (fot. Kaspersky Lab)

Pierwsza trasa uwzględniała następujące ulice:

Batalionu "Pięść"
Deotymy
Górczewska
Rondo Józefa Szczepańskiego "Ziutka"
Aleja Prymasa Tysiąclecia
Aleja Armii Krajowej
Władysława Broniewskiego
Włodzimierza Perzyńskiego

Obraz
© Rys. 2. Druga trasa badania (kliknij, aby powiększyć) (fot. Kaspersky Lab)

Druga trasa uwzględniała następujące ulice:

Batalionu "Pięść"
Deotymy
Górczewska
Młynarska
Aleja Solidarności
Okopowa
Towarowa
Plac Artura Zawiszy
Aleje Jerozolimskie
Emilii Plater
Marszałkowska
Aleja 3 Maja
Most Księcia Józefa Poniatowskiego (jako element trasy)
Wał Miedzeszyński
Masłowiecka
Przygodna
Bezpieczeństwo transmisji danych

Poniżej przedstawię rodzaje zabezpieczeń z jakimi spotykamy się zazwyczaj w domowych sieciach bezprzewodowych.

Najlepszym dostępnym zabezpieczeniem jest mechanizm WPA2, a niewiele gorszym WPA. Są to protokoły, które zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i praktycznie uniemożliwiają atakującemu podsłuch wysyłanych i otrzymywanych wiadomości, haseł, loginów czy na podłączanie się osób trzecich do internetu bez wiedzy właściciela. Drugim występującym standardem jest WEP. Mimo że można go uruchomić w każdym, nawet najtańszym routerze, nie jest on zalecany do szyfrowania sieci. Jego złamanie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Występują także sieci otwarte, a więc takie, które nie posiadają żadnych zabezpieczeń, lub ograniczają się do filtracji adresów MAC i ukrywania SSID (nazwa) sieci. Oczywiście równie ważne jest hasło zabezpieczające sieć przed niepowołanymi ludźmi. Silne hasło ma minimum dziesięć znaków, w tym małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Na poniższym wykresie widać jak procentowo przedstawiają się poszczególne typy zabezpieczeń.

Obraz
© Rys. 3. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania (fot. Kaspersky Lab)

Dopełnienie stanowi wykres, na którym porównano skanowanie Warszawy z 200. oraz 2010 roku.

Obraz
© Rys. 4. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednim badaniem (fot. Kaspersky Lab)

Jak widać sytuacja nie jest najlepsza. Zmalała wprawdzie liczba sieci zabezpieczonych mechanizmem WEP, lecz nie spowodowało to wzrostu liczby sieci stosujących WPA2. Zamiast tego przybyło sieci, w których nie zastosowano żadnych zabezpieczeń, co naraża korzystające z nich osoby na utratę danych, a nawet pieniędzy z konta bankowego.

Producenci sprzętu sieciowego

Ciekawostką jest to, że od ostatniego badania lista producentów sprzętu sieciowego praktycznie nie zmieniła się. Nastąpiła jednak pewna roszada w miejscach i tak Netgear wypada najlepiej i jest najliczniej spotykany na trasie przejazdu. Producentów sprzętu sieciowego udało się stwierdzić w przypadku około 16. przeskanowanych sieci.

Obraz
© Rys. 5. Liczba wykrytych urządzeń poszczególnych producentów sprzętu sieciowego (fot. Kaspersky Lab)

Podsumowanie

Po stolicy można było oczekiwać lepszego rezultatu, niż zaprezentowany w niniejszym raporcie. W ostatnim badaniu Warszawa wypadła bardzo dobrze, zarówno na tle innych miast, jak i w odniesieniu do całego kraju. Tym razem poziom zabezpieczeń w warszawskich sieciach WiFi okazał się być alarmująco słaby. Drastycznie zwiększyła się liczba sieci niezabezpieczonych (otwartych), przy jednoczesnym spadku udziału tych najbezpieczniejszych (WPA i WPA2). Konfiguracja sprzętu sieciowego jest łatwa i nie zajmuje więcej niż kilka minut. Tym bardziej dziwi fakt, że ciągle wiele osób nie chce poświęcić chwili na odpowiednie zabezpieczenie swojego sprzętu. Mamy nadzieję, że ten raport przybliży problem nieprawidłowo zabezpieczonych sieci WiFi i kolejne lata pokażą pozytywne zmiany w bezprzewodowym krajobrazie Warszawy oraz innych polskich miast.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)