Poradnik: Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Poradnik: Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło zdjęć: © chip.pl

28.05.2015 15:17, aktual.: 28.05.2015 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Standardowe hasła dostępowe do wielu urządzeń i usług mają dwie wady: po pierwsze są znane każdemu, kto zna dany sprzęt, po drugie – łatwe do złamania. W tym artykule podpowiemy, jak jak stworzyć bezpieczne hasło.

Czy należy używać bezpiecznych haseł? To oczywiste. Mimo to olbrzymia rzesza użytkowników wciąż stosuje łatwe, a nawet bardzo łatwe do złamania hasła. Jak szybko mogą być one złamane? Odwiedź witrynę howsecureismypassword.net i wprowadź planowaną frazę w pole tekstowe. W efekcie uzyskasz informację, ile czasu potrzebuje na jego odgadnięcie cracker dysponujący mocą współczesnego PC. Gdy wpiszesz jakiekolwiek imię (np. Monika), przekonasz się o słabości hasła nie tylko ze względu na jego długość (zaledwie 6 znaków), ale również z powodu użycia popularnego słowa. Z kolei ciąg znaków np. „sKdfj4/ asl230!D_a%Up” wymagałby 35 sekstylionów lat (35 x 1036). Tutaj jednak problemem jest zapamiętanie tak złożonego hasła, a dodatkowe utrudnienie polega na tym, że należy stosować różne frazy do różnych usług. Inną do poczty w Windows, bankowości internetowej, sklepów online, aukcji, sieci społecznościowych itd.

Wyzwania codzienności

Co robić, gdy potrzebne jest bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętać? W jaki sposób chronić dostęp do zasobu, by nikt niepowołany nie zdołał go ukraść? Konieczna jest odpowiednia strategia!

Hasło idealne - zapamiętaj te zasady

1) Żadnej powtarzalności

Obraz
© (fot. chip.pl)

Podstawowa zasada brzmi: nigdy nie stosuj tego samego hasła do różnych usług! Dzięki temu w razie ataku łatwo można ograniczyć szkody.

2) Odpowiednie składniki hasła

Obraz
© (fot. chip.pl)

Minimalna długość hasła to 8 znaków, ale dobrym pomysłem jest używanie haseł jeszcze dłuższych: 12-znakowych. Obowiązkowo należy używać zarówno wielkich jak i małych liter. Dodatkowo zastosowanie cyfr i znaków specjalnych skutecznie utrudnia ataki brute force. Jak takie hasła mogą wyglądać? Łatwo to sprawdzimy, sięgając po jeden z licznych generatorów haseł online (np. https://generator.blulink.pl/).

3) Wzory i mapy haseł zamiast tekstu

Obraz
© (fot. chip.pl)

Widoczna obok karta to tzw. karta haseł firmy Savernowa, rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze od klasycznej listy haseł. Tego typu karty zawierają zestaw znaków w układzie tabelarycznym. Aby „pamiętać” hasło, wystarczy zapamiętać punkt początkowy (musi być inny dla każdej usługi, jego lokalizacja definiowana jest przez współrzędne widoczne na brzegu karty, np. A7) i wzór tworzący hasło (np. 6 liter w prawo + 6 liter w dół; ten z kolei może być taki sam dla każdej usługi, a hasła będą różne). To znacznie łatwiejsze zadanie dla naszej pamięci.

4) Strategia modułowa

Obraz
© (fot. chip.pl)

Ponieważ wiele usług wymaga okresowej (np. comiesięcznej) zmiany haseł, niektórzy proponują, by hasła do każdego serwisu tworzyć według tego samego wzorca. Na przykład hasło składa się z nazwy serwisu pozbawionej samogłosek, przeplatanej comiesięczną datą zmiany hasła i uzupełnioną o znaki specjalne właściwe dla klawiszy cyfr i poprzedzające je. Przykładowo dla Facebooka, w którym hasło zmieniane jest 5. dnia każdego miesiąca, wrześniowe hasło może wyglądać następująco: )0F%5c)0b(9k. Zatem najważniejsza do zapamiętania jest tutaj metoda, a nie samo hasło.

5) Odpowiednie oprogramowanie

Obraz
© (fot. chip.pl)

Dobrą alternatywą dla samodzielnych prób poradzenia sobie z zapamiętaniem kilkudziesięciu haseł jest skorzystanie z programu typu menedżer haseł. Dostęp do zaszyfrowanej bazy haseł chroniony jest jednym (bardzo silnym) hasłem głównym. Zaleta rozwiązania polega na tym, że trzeba pamiętać wyłącznie ów klucz główny. Bardzo dobrym menedżerem haseł jest udostępniany bezpłatnie program KeePass Password Manager.

6) Użycie generatora haseł

Obraz
© (fot. chip.pl)

KeePass Password Manager oferuje generator losowych haseł. Jest on dostępny w menu »Narzędzia«, pozycja »Generuj Hasło«.

Zobacz także: Amerykańska broń przyszłości - laser w myśliwcach

Hasła na wielu PC i hasła tymczasowe

1) Dostęp do haseł na wielu urządzeniach

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jeżeli korzystasz z kilku komputerów, polecamy sięgnięcie po przenośną wersję programu KeePass Password Manager. Jest on dostępny jako archiwum ZIP, które można rozpakować np. na dysk USB i zawsze mieć przy sobie. Inną metodą jest użycie przedstawionej na poprzedniej stronie strategii modułowej lub specjalnej karty haseł.

2) Synchronizacja pomiędzy urządzeniami

Obraz
© (fot. chip.pl)

Ci, którzy chcą korzystać z menedżerów haseł na platformach mobilnych i jednocześnie mieć możliwość synchronizacji zaszyfrowanej bazy haseł mają do dyspozycji takie narzędzia jak LastPass czy 1Password. Są to jednak programy płatne. Alternatywą jest użycie aplikacji MiniKeePass (iOS) lub Astro File Manager (Android), które rozpoznają plik bazy haseł bezpłatnego KeePass Password Managera, co pozwala korzystać z tej samej, zaszyfrowanej i chronionej silnym hasłem bazy haseł również na smartfonie lub tablecie.

3) Jednorazowe hasło lepsze niż Facebook

Jeżeli chcesz tylko wypróbować jakąkolwiek usługę internetową, która oprócz standardowego logowania oferuje możliwość logowania za pomocą posiadanego konta w serwisie społecznościowym, zawsze wybieraj standardowe logowanie i używaj banalnego hasła tymczasowego (np. 123abc). Takiego hasła nie zapomnisz, a przy tym nie przyznasz niepotrzebnie nieznanej jeszcze usłudze dostępu do twojego konta na Facebooku czy Twitterze. Gdy wypróbujesz usługę i zdecydujesz się z niej korzystać częściej, natychmiast zmień hasło na silniejsze.

4) Większe bezpieczeństwo

Obraz
© (fot. chip.pl)

Bardzo dobrym pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa logowania do wybranej usługi jest skorzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania. Tego typu rozwiązanie wymaga, by osoba, która chce uzyskać dostęp do chronionego zasobu, podała nie tylko hasło, ale również dodatkową tajną informację, np. hasło jednorazowe generowane przez aplikacje-tokeny zainstalowane na smartfonie (jak Google Authenticator) czy specjalny kod PIN ważny przez krótki czas i przesłany SMS-em do logującego się użytkownika.

5) Szybki reset

Obraz
© (fot. chip.pl)

A co w przypadku informacji o kolejnym włamaniu do popularnego serwisu internetowego oraz kradzieży danych użytkowników? W takim przypadku jedyną metodą jest jak najszybsza zmiana hasła. Jeżeli korzystasz z KeePass Password Managera masz uproszczone zadanie. Aby wywołać dany serwis w celu zmiany hasła, kliknij wpis prawym przyciskiem myszki i wybierz z menu kontekstowego pozycję »Open URL(s)«. Pamiętaj, że bez względu na sytuację wszystkie hasła trzeba zmienić przynajmniej raz w roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Western Digital My Cloud EX4100

Komentarze (1)