Jak robić bezpieczne zakupy

Jak robić bezpieczne zakupy

Jak robić bezpieczne zakupy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
08.12.2011 10:29

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas zakupów, a dzięki sklepom internetowym możemy korzystać z bogatych ofert. Jeżeli jednak w wirze pogoni za okazjami nie będziemy uważali na nasze pieniądze i dane dotyczące kart płatniczych, najlepszy prezent możemy zrobić cyberprzestępcom.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas zakupów, a dzięki sklepom internetowym możemy korzystać z bogatych ofert. Jeżeli jednak w wirze pogoni za okazjami nie będziemy uważali na nasze pieniądze i dane dotyczące kart płatniczych, najlepszy prezent możemy zrobić cyberprzestępcom. Wraz z Kaspersky Lab przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym zakupy online nie będą wiązać się z ryzykiem - zwłaszcza w okresie przedświątecznym, gdy aktywność cyberprzestępców znacznie rośnie.

Wskazówka 1: Zabezpiecz swój komputer
Ta porada nie jest skierowana tylko do osób robiących zakupy online - odnosi się do wszystkich użytkowników internetu. Minimum ochrony to oprogramowanie antywirusowe, zapora sieciowa oraz na bieżąco uaktualniany system operacyjny. Użytkownicy, którzy nie chcą przez cały czas zamartwiać się kwestiami bezpieczeństwa, powinni zdecydować się na wszechstronne rozwiązanie typu Internet Security.

Wskazówka 2: Uważaj na okazje
Zakupy online oferują nie tylko wygodę, ale również możliwość zaoszczędzenia niemałych pieniędzy. Dzięki serwisom porównującym ceny można szybko znaleźć najkorzystniejszą cenę, oszczędzając czas i wysiłek związany z bieganiem po kolejnych sklepach. Trzeba jednak zachować ostrożność: w końcu sklep internetowy posiada tylko wystawę wirtualną. To oznacza, że w kwestiach takich jak cena, terminy dostawy czy gwarancje i jakość towarów potencjalni klienci muszą polegać na informacjach podawanych przez sprzedawców lub klientów, którzy zamieścili komentarze. Jednak największą sztuką jest zachować rozwagę, gdy trafi nam się prawdziwa okazja. Jeżeli znaleziona przez nas oferta jest zbyt atrakcyjna, by była prawdziwa, najprawdopodobniej prawdziwa nie jest.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Wskazówka 3: Zdemaskuj fałszywe strony internetowe
W jaki sposób można rozpoznać, czy wypatrzona okazja nie jest jedynie wabikiem? Wbrew pozorom, to proste. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy często tworzą fałszywe strony internetowe i za pomocą różnych sztuczek, głównie poprzez kopiowanie wyglądu godnych zaufania serwisów, próbują zwabić na nie potencjalnych klientów w celu przechwycenia ich danych dotyczących logowania. Dlatego, aby zweryfikować autentyczność odwiedzanej strony, należy zawsze dokładnie sprawdzać adres w przeglądarce.

Podczas korzystania ze sklepów internetowych zawsze należy sprawdzać podawany numer telefonu i adres. Jeżeli na stronie pojawiają się irytujące okienka żądające natychmiastowego wpisania danych dotyczących karty płatniczej, możemy mieć pewność, że coś jest nie tak. Godne zaufania sklepy internetowe zamieszczają informacje o firmie oraz niezbędne dane kontaktowe. Zazwyczaj umieszczają również w widocznym miejscu warunki przeprowadzania transakcji. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z polityką prywatności i sprawdzić, czy strona posiada certyfikaty bezpieczeństwa.

Wskazówka 4: Chroń swoje informacje osobiste
Zakupy przez internet wiążą się z dokonaniem płatności oraz podaniem adresu dostawy. To z kolei oznacza przekazanie naszych danych osobistych. Pamiętajmy jednak, że nie musimy podawać takich informacji “z góry”. Wiele oszukańczych stron internetowych próbuje wyłudzić różne informacje, zanim jeszcze klient dobrze zapozna się z produktem. Sklepy, które stosują takie praktyki, nie są godne zaufania i należy ich po prostu unikać. Warto również czytać informacje pisane małą czcionką, aby potem nie okazało się, że akceptacja regulaminu sklepu oznacza wyrażenie zgody na sprzedanie naszych danych osobom trzecim.

Wskazówka 5: Kupuj tylko na szyfrowanych stronach
Szyfrowanie stanowi niezbędne zabezpieczenie w sklepach internetowych. Ustalenie, czy strona jest szyfrowana, jest bardzo proste - wystarczy sprawdzić, czy na początku adresu witryny widnieje „https”. zamiast „http”. Oprócz tego, w przypadku szyfrowanej strony przeglądarka wyświetli mały symbol klucza lub kłódki, a pasek adresu może zmienić kolor. Zanim wprowadzimy jakiekolwiek poufne informacje na stronie, spokojnie przyjrzyjmy się jej certyfikatowi bezpieczeństwa. Pamiętajmy również, że godne zaufania strony zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa, karta debetowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków. Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i jest to jedyna opcja, skorzystanie z niej może być ryzykowne.

Wskazówka 6: Karta płatnicza przeznaczona tylko do zakupów online
Użytkownicy, którzy chcą zachować maksymalną ostrożność podczas korzystania ze sklepów internetowych, mogą stworzyć dodatkowe utrudnienie dla cyberprzestępców. Wystarczy postarać się o dodatkową kartę płatniczą i używać jej tylko do zakupów internetowych. Jeżeli dane dotyczące tej karty wpadną w niepowołane ręce, strategia ta pozwoli ograniczyć szkody.

Wskazówka 7: Twórz bezpieczne hasła
Nawet najlepsze zabezpieczenie dostępu okazuje się bezużyteczne, jeżeli cyberprzestępcy mogą je łatwo obejść, wpisując jako hasło na przykład “123456’. Równie szybko można złamać hasła w postaci popularnych kombinacji obejmujących imiona dzieci i daty ich urodzenia. Aby uzyskać dostęp do danych logowania do sklepów internetowych, cyberprzestępcy często przeprowadzają tzw. “ataki słownikowe”. Aby zabezpieczyć się przed takimi atakami, należy tworzyć bezpieczne i indywidualne hasła dla każdego serwisu internetowego, z którego korzystamy. W takiej sytuacji pomocne są specjalne narzędzia do zarządzania hasłami. Warto pamiętać, że bezpieczne hasło składa się z kombinacji liter, cyfr oraz znaków specjalnych i ma przynajmniej 8 znaków. Warto wysilić się nad wymyśleniem takiego hasła z jeszcze jednego powodu - to dobra gimnastyka dla umysłu.

Chcesz stworzyć bezpieczne hasło lub sprawdzić jak dobre jest to, którego używasz? Skorzystaj z Fabryki Haseł Wirtualnej Polski.

Wskazówka 8: Zbieraj paragony

Klienci, którzy nie chcą patrzeć na piętrzącą się górę papierków, mogą zapisywać paragony z zakupów online na komputerze. W ten sposób wszystkie dokumenty zakupu będą zgromadzone w jednym miejscu, a dostęp do nich będzie łatwy i szybki. Warto także zachowywać kopie potwierdzeń zamówień i faktury.

Wskazówka 9: Nie wahaj się korzystać z możliwości dokonania zwrotu
Sklepy internetowe mają obowiązek zagwarantowania możliwości zwrotu zakupionych towarów. To oznacza, że można na spokojnie sprawdzić otrzymany produkt w domu i w ciągu 1. dni zwrócić go bez konieczności podawania powodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)